Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Irani refuzon “riparimet” e Trump për marrëveshjen bërthamore

Irani refuzon “riparimet” e Trump për marrëveshjen bërthamore

Postuar: 13/01/2018 - 19:10

Ministria e jashtme e Iranit tha sot se të tjera sanksione nga SHBA ndaj bizneseve dhe zyrtarëve iranianë janë në shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe “riparimet” për marrëveshjen bërthamore do të refuzohen. 
 
Në deklaratën e publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA ministria tha se nuk do të pranojë ndryshime në marrëveshjen aktuale të reduktimit të aktivitetit bërthamor, se sanksionet ndaj zyrtarëve si kreu i gjyqësorit Sadegh Amoli Larijani, kalonin vijën e kuqe të diplomacisë ndërkombëtare dhe do të provokonin reagime të ngjashme nga Irani.
 
Presidenti Donald Trump njoftoi një ditë më parë se do të lejonte vazhdimin e marrveshjes vetëm nëse brenda një kohë të shkurtër bëheshin ato që quante “riparime të gabimeve të tmerrshme të akordit”.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 35

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2018 - 20:10

Vrasja mafioze e avokates dhe lidhjet me bosët e krimit

Një avokate 33 vjeçare është  gjetur e vrarë në garazhin e nëndheshëm të vilës së vet në lagjen e shtrenjtë Kifisia të Athinës.

Postuar: 19/09/2018 - 19:47

Komisioni Malajzian Anti-Korrupsion (MACC) bën me dije se ish-kryeministri, Najib Razak u arrestu

Postuar: 19/09/2018 - 19:44

Një hetim është çelur ndaj stafit të një spitali në Itali që në qoftë se do vërtetoheshin dyshime

Postuar: 19/09/2018 - 17:36

Ish-presidenti amerikan Xhorxh Bush përmes një letre drejtuar qytetarëve të Maqedonisë ka bërë th

Postuar: 19/09/2018 - 13:48

Dy gra janë arrestuar pasi u kapën duke shitur ëmbëlsira që përmbanin marijuanë në një kishë.

Postuar: 19/09/2018 - 12:57

4 pacientë të cilët kishin marrë organe nga i njëjti donator janë diagnostikuar me kancer.

Postuar: 19/09/2018 - 12:32

Plotë 12 foshnja të vdekura, të fshehur në kuti kartoni, u zbuluan në një spital në Kenia, pas nj