Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Irani: Të gatshëm të luftojmë terrorizmin në Pakistan

Postuar: 17/11/2018 - 18:07

Ministri i Brendshëm i Iranit Abdol-Reza Rahmani-Fazli tha sot se Irani është gatshëm të nisë operacionet anti-terror në territorin e Pakistanit, nën mbikëqyrjen e qeverisë së Islamabadit. “Si person përgjegjës për sigurinë e vendit tonë, unë njoftoj se jemi përgatitur për operacione në zonat me terroristë në Pakistan, nën mbikëqyrjen he autorizimin e qeverisë së Pakistanit”, tha Rahmani-Fazli.
 
Ai shtoi se operacione të tilla do të kryhen “nëse lind nevoja dhe nëse e kërkojnë autoritetet pakistaneze”.
 
 “Ne deri tani kemi refuzuar të operojnë në anën tjetër të kufirit pasi respektojmë sovranitetin e Pakistanit,” tha ministri.
Rahmani-Fazli shtoi se vendet do të kryejnë operacione të përbashkëta kufitare dhe kanë bashkëpunim të gjerë të inteligjencës.
 
Ai tha se bashkëpunimi ka çuar në liriin e pesë ushtarakëve iranianë që ishin marrë peng nga terroristët pranë kufirit me Pakistanin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2019 - 17:23

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se vlerëson lejimin e xhamisë së parë në Athinë, e cila është duke u ndërtuar, por tha se sipas traditës ajo duhet të lejohet të ketë minaret e saj.

Postuar: 18/02/2019 - 16:50

Misnditri kineze e bujqësisë njoftoi sot planet për të krijuar 53.3 milionë hektarë tokë pjello

Postuar: 18/02/2019 - 16:33

Polonia tha sot se po tërhiqet nga një samit i planifikuar në Izrael pasi ministri i jashtëm i

Postuar: 18/02/2019 - 15:42

Presidenti i vetëshpallur i Venezuelës, Juan Guaido ka thënë se është i gatshëm që ta japë edhe

Postuar: 18/02/2019 - 15:35

Një furgon i policisë u sulmua papritur nga jelekverdhët duke traumatizuar dhe frikësuar policë

Postuar: 18/02/2019 - 07:59

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.3 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Postuar: 17/02/2019 - 20:16

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën këngëtarit të muzikës popullore nga Serbia, Saban Sauliq.