Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Irani: Turqia mund të ketë baza në tokën e saj, jo në Siri

Postuar: 21/10/2019 - 15:46

Irani shprehu sot kundërshtimin e tij ndaj idesë së krijimit të bazave ushtarake të Turqisë brenda territorit të Sirisë dukë i bërë thirrje Ankarasë të respektojë integritetin territorial të vendit arab.
 
"Turqit mund të krijojnë bazat e tyre në anën tjetër të kufirit. Vendosja e tyre në tokën siriane është e papranueshme  dhe arrin në shkelje të sovranitetit të një vendi të Kombeve të Bashkuara”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Abbas Mousavi.
 
Mousavi shtoi se shqetësimet e sigurisë së Turqisë megjithëse janë të ligjshme, duhet të zgjidhen miqësisht dhe duke respektuar sovranitetin e Sirisë.
 
"Sovraniteti i Sirisë duhet të respektohet nga të gjitha vendet e rajonit”, tha ai, duke përmedndur se ka disa mekanizma e marrveshje për trajtimin e shqetësimeve të Turqisë.
 
Ushtria turke dhe grupet e saj aleate nisën operacionin në Siri më tetor, me qëllim spastrimin e njësive kurde të njohura si YPG nga zona kufitare.
 
Të enjten pas bisedimeve me zv.-presidentin amerikan Mike Pence në Ankara, Turqia pranoi një armëpushim pesë-ditor për të lejuar largimin e militantëve YPG.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 20:25

Rusia ka ofruar kohët e fundit pamje të testeve të rezistencës për mjetet saj ushtarake ndaj efekteve të një shpërthimi bërthamore.

Postuar: 14/11/2019 - 19:43

Një yll është pikasur së fundmi duke lëvizur me shpejtësi marramendëse përmes universit, pasi u

Postuar: 14/11/2019 - 18:07

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.2 i shkallës rihter është regjistruar pak minuta më parë në

Postuar: 14/11/2019 - 15:37

Organizata militante palestineze me bazë në Gaza, Xhihadi Islamik tha sot se ka ndaluar zjarrin

Postuar: 14/11/2019 - 15:07

Papa Françesku tha se drejtuesit e kompanive të teknologjisë dhe investitorët, duhet të mbajnë

Postuar: 14/11/2019 - 15:05

Britania mund të humbasë influencën e saj në arenën ndërkombëtare nëse realizohet Brexit.

Postuar: 14/11/2019 - 14:50

Një aksident i rëndë automobilistik nga i cili ka gjetur vdekjen një shofer kamioni 53-vjeçar h