BREAKING NEWS

U arrestua nga policia në flagrancë, 35-vjeçari tenton të arratiset nga Komisariati i Shkodrës (DETAJE)

U arrestua nga policia në flagrancë, 35-vjeçari tenton të
x

Bota

Irani: Turqia mund të ketë baza në tokën e saj, jo në Siri

Irani: Turqia mund të ketë baza në tokën e saj, jo në
Irani shprehu sot kundërshtimin e tij ndaj idesë së krijimit të bazave ushtarake të Turqisë brenda territorit të Sirisë dukë i bërë thirrje Ankarasë të respektojë integritetin territorial të vendit arab.
 
"Turqit mund të krijojnë bazat e tyre në anën tjetër të kufirit. Vendosja e tyre në tokën siriane është e papranueshme  dhe arrin në shkelje të sovranitetit të një vendi të Kombeve të Bashkuara”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Abbas Mousavi.
 
Mousavi shtoi se shqetësimet e sigurisë së Turqisë megjithëse janë të ligjshme, duhet të zgjidhen miqësisht dhe duke respektuar sovranitetin e Sirisë.
 
"Sovraniteti i Sirisë duhet të respektohet nga të gjitha vendet e rajonit”, tha ai, duke përmedndur se ka disa mekanizma e marrveshje për trajtimin e shqetësimeve të Turqisë.
 
Ushtria turke dhe grupet e saj aleate nisën operacionin në Siri më tetor, me qëllim spastrimin e njësive kurde të njohura si YPG nga zona kufitare.
 
Të enjten pas bisedimeve me zv.-presidentin amerikan Mike Pence në Ankara, Turqia pranoi një armëpushim pesë-ditor për të lejuar largimin e militantëve YPG.