BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Bota

Ish-kreu i NATO kundër rikthimit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë: Ja pse ky skenar do të ishte katastrofik për Ukrainën

Ish-kreu i NATO kundër rikthimit të Donald Trump në

Anders Fogh Rasmussen, ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, përmblodhi me një fjali parashikimin e tij për fushatën e Donald Trump në garën për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. "Unë mendoj se Presidenti Trump do të jetë një humbës," thotë ai. Megjithatë, Rasmussen, një politikan i qendrës së djathtë që tani është një konsulent ndërkombëtar, shqetësohet së tepërmi nga ideja e kthimit të Trump në Shtëpinë e Bardhë. Mund të duket e çuditshme, por Rasmussen ka në mendje luftën në Ukrainë. Ish-kreu i NATO-s lobon për të ofruar më shumë armë në Ukrainë dhe për t'i dhënë asaj garanci afatgjata sigurie. Dhe këtu hyn në lojë frika nga Trump. Ai ka lavdëruar presidentin rus Vladimir Putin, duke e quajtur strateg të zgjuar në ditët e para të luftës. Rasmussen deklaron se politika e Trump në lidhje me Ukrainën do të nënkuptonte "dorëzimin". “Unë e quaj një fatkeqësi gjeopolitike nëse Trump do të fitonte sepse ndikimi i tij do të ishte shkatërrues”, thotë ai. Në të njëjtën kohë, ka vetëm disa kandidatë që mund ta konkurrojnë.

Ndoshta më premtuesi është Mike Pence, ish-zëvendëspresidenti që bëri thirrje për ndihmë për Ukrainën.  Rivali kryesor i krahut të djathtë të Trump, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis ka thënë se fati i Ukrainës nuk është një çështje e rëndësishme për SHBA-në.  Po ashtu Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, refuzoi ftesën e Presidentit Volodymyr Zelensky për të vizituar Ukrainën këtë muaj, duke thënë se nuk kishte nevojë të udhëtonte për të konfirmuar se ai "nuk do të jepte një çek të bardhë për asgjë". Sakaq, ish-kreu i NATO-s nuk ka asnjë kritikë kur bëhet fjalë për Biden. "Ne jemi të bekuar," thotë Rasmussen, "të kemi një ndërkombëtarist dhe globalist të vërtetë në Shtëpinë e Bardhë".