BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

Ish-oficeri zbulon sinjalin sekret të mbretëreshës Elisabeth me buzëkuqin në publik

Ish-oficeri zbulon sinjalin sekret të mbretëreshës Elisabeth me

Është folur shpesh se mbretëresha kishte një numër sinjalesh të fshehta për të komunikuar me stafin e saj kur ishte në publik.

Një burrë që ka punuar për të si roje mbretërore për tetë vjet, zbulon së fundmi sinjalin sekret që dërgonte monarkja kur përdorte buzëkuqin në publik, sipas të përditshmes vendase ‘The Sun’.

Duke folur në një episod të programit ‘Antiques Roadshow’, si homazh për vdekjen e Elisabeth, ish-oficeri Ian Scott Hunter tregon se ky ishte sinjali me të cilin mbretëresha tregonte se ishte gati për t’u larguar nga një event.

Monarkja është parë disa herë duke përdorur buzëkuqin e saj me ngjyrë të hapur në evente publike, dhe tashmë duket se për këtë paska pasur një arsye.

Ish-zyrtari tregon: “Besoj se ka plot rregulla etikete që zonjat të mos bëjnë makiazh kur janë në publik”.

“Por ajo kishte gjithmonë çantën e saj pranë vetes dhe nganjëherë nxirrte buzëkuqin dhe niste ta përdorte, edhe pa pasqyrë para vetes, dhe ky ishte një sinjal për zonjat se ishte gati për t’u larguar”.

“Kështu që kur ato të përgatiteshin duke marrë plaçkat e tyre edhe madhëria e saj ngrihej, e largohej bashkë me kortezhin”.

Mbretëresha besohet se përdorte dhe çantën e saj të dorës për të sinjalizuar ndihmësit.

Kur zhvendoste çantën e saj nga ana e saj e zakonshme e majtë, te e djathta, ajo sinjalizonte se ishte gati t’i jepte fund bisedës me dikë.

Sipas historianit mbretëror Hugo Vickers, në disa raste mbretëresha vendoste çantën mbi tavolinë, që ishte sinjalizimi për ndihmësit se për pesë minuta ishte gati të largohej.

Zbulimet vijnë teksa në Londër po zhvillohet kortezhi i arkivolit të saj drejt parlamentit.