BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Bota

Ish-presidenti i këtij vendi dënohet me 14 vjet burg, ja për çfarë akuzohet

Ish-presidenti i këtij vendi dënohet me 14 vjet burg, ja për

Ish-presidenti i El Salvadorit, Mauricio Funes, i internuar në Nikaragua, u dënua të hënën në mungesë nga një gjykatë në San Salvador me 14 vjet burg, pasi kishte negociuar një armëpushim gjatë mandatit të tij me “maras”, bandat që terrorizuan popullsinë e vendit të Amerikës Qendrore.

Ish-presidenti i këtij vendi dënohet me 14 vjet burg, ja për

Ky armëpushim kishte hyrë në fuqi në vitin 2012 dhe kishte mbështetjen e Organizatës së Shteteve Amerikane (OAS), e cila mori rolin e “garantuesit”.

Armëpushimi zgjati vetëm disa muaj.

Ish-kreu i shtetit u dënua me tetë vjet burg për anëtarësim në një “organizatë të paligjshme” dhe gjashtë të tjera për shpërdorim detyre, tha në Tëitter prokurori i përgjithshëm i El Salvadorit.

Përveç Funes, ish-ministri i Drejtësisë dhe Sigurisë i qeverisë së tij, David Mungia Pages, u dënua me 18 vjet burg.

Të pandehurit u akuzuan se “lejuan bandat të forcoheshin financiarisht dhe të zgjeroheshin territorialisht në këmbim të uljes së shkallës së vrasjeve nga 2011 në 2013, në mënyrë që qeveria e atëhershme të përfitonte për zgjedhjet”, argumentoi prokuroria. Ai pretendoi se të dy politikanët kanë vepruar vetë si “anëtarë të bandës”.

Pavarësisht kritikave ndaj metodave të autoriteteve nga organizatat joqeveritare dhe Kisha Katolike, nëntë në dhjetë qytetarë salvadoranë e miratojnë “luftën” e pamëshirshme të presidentit kundër bandave.

Kritikët e tij, megjithatë, tregojnë për valën e arrestimeve dhe burgimeve arbitrare, torturimin e të dyshuarve dhe vdekjen e dhjetëra të burgosurve.

Qeveria aktuale ka miratuar legjislacionin që përcakton bandat si organizata “terroriste”.

Më të lexuarat