Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ish-presidenti për Trump: Gjuha jote është gropa më e ndryrë e botës

Ish-presidenti për Trump: Gjuha jote është gropa më e ndryrë e botës

Postuar: 13/01/2018 - 16:39

Vicente Fox, businesmeni dhe ish-presidenti i Meksikës në vitet 2000-2006, ka reaguar sot ndaj komenteve degraduese të presidentit amerikan Donald Trump të publikuara së fundmi në media në lidhje me vende si Haiti, El Salvador apo kombet afrikane.
 
Komentet ofenduese të Donald Trump supozohet të jenë bërë në një takim me dyer të mbyllura të 11 janarit në Shtëpinë e Bardhë në lidhje me sigurinë dhe emigracionin, por Trump mohoi më vonë se kishte quajtur vendet problematike “gropa të ndryra”. 
 
“Goja jote është gropa më e ndryrë e botës. Ku e gjen autoritetin për të caktuar se cili është i mirëpritur në Amerikë e cili jo? Madhështia e Amerikës është e ngritur mbi diversitetin. Po e harrove origjinën tënde prej emigranti Donald?”, shkruante Vicente Fox, për presidentin amerikan në lidhje me komentet.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 10:07

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka bërë dje një vizitë në Kosovë në shenjë solidarizimi pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviç, ku inkurajoi serbët vendas të ruajnë dialogun me shqiptarët si rruga e vetme e zgjidhjes së mospajtimeve, dhe kërkoi përfshirjen e Serbisë në hetimet e vrasjes për

Egjipt, zv.presidenti SHBA nis turneun në Lindjen e Mesme

Postuar: 20/01/2018 - 19:01

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka arritur sot në Egjipt, në vendin e parë që e viziton në kuadër të turneut të tij në Lindjen e Mesme.
 
Moska i kërkon përmbajtje Turqisë dhe kurdëve në përplasjen në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 18:47

Rusia shprehu sot shqetësim mbi operacioni ushtarak të nisur nga Turqia kundër militante kurdë në rajonin sirian të Afrin.
Rumani, protesta kundër korrupsionit pas miratimit të ligjit të kontestuar

Postuar: 20/01/2018 - 18:35

Rumunët kanë nisur sot protestat kundër legjislacionit të sapokaluar nga parlamenti për të cilin kritikët thonë se vështirëson dënimin e krimit dhe korrupsionit të nivelit të
Erdogan: Ushtria ka nisur operacionin sirian në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 16:00

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan ka thënë sot se Turqia ka nisur operacionin tokësor ushtarak për dëbimin e militantëve kurdë nga krahina kufitare siriane e Afrin.
Dështon buxheti i SHBA, Trump e Demokraët fajësojnë njëri-tjetrin

Postuar: 20/01/2018 - 15:53

Akuza të ndërsjellta kanë nisur dje teksa senati i SHBA dështoi në kalimin e buxhetit të ri që po afron bllokimin e institucioneve shtetërore.
 
"Stop Soros" - Ligj i ri kundër OJQ-ve në Hungari

Postuar: 20/01/2018 - 15:43

Qeveria hungareze ka miratuar së fundmi një ligj që synon të vërë nën mbikqyrje organizatat e shoqërisë civile, të cilat nxisin sipas saj nxisin emigracionin.