BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Ishte duke mbjellë pemë me djalin e tij, fermeri mbetet pa fjalë nga ajo çfarë gjen duke gërmuar, reagojnë ekspertët: Kjo është një nga thesaret më të mëdha... (FOTO)

Ishte duke mbjellë pemë me djalin e tij, fermeri mbetet pa fjalë

Një fermer palestinez ka zbuluar një mozaik të zbukuruar bizantin në dysheme ndërsa përpiqej të mbillte një pemë ulliri në tokën e tij në Rripin e Gazës.

Salman al-Nabahin tha se ai dhe djali i tij kishin gërmuar në tokë kur zbuluan reliktin. Më vonë ata zbuluan disa seksione të tjera që përshkruanin kafshë dhe zogj shumëngjyrëshe.

Ishte duke mbjellë pemë me djalin e tij, fermeri mbetet pa fjalë

Sipas BBC, ekspertët e kanë quajtur atë një nga thesaret më të mëdha arkeologjike të gjetura ndonjëherë në Gaza. Nabahin i tha agjencisë së lajmeve Reuters se kishte kuptuar se mozaiku i përkiste epokës bizantine pas kërkimit në internet.

Ishte duke mbjellë pemë me djalin e tij, fermeri mbetet pa fjalë

“Unë e shoh atë si një thesar, më të shtrenjtë se një thesar. Është një trashëgimi palestineze,” tha zoti Nabahim.

Arkeologu René Elter, nga Shkolla Biblike dhe Arkeologjike Franceze e Jerusalemit, tha se mozaiku ishte “i jashtëzakonshëm”.

“Këto janë dyshemetë më të bukura të mozaikut të zbuluara në Gaza, si për nga cilësia e paraqitjes grafike ashtu edhe për nga kompleksiteti i gjeometrisë. Kurrë nuk janë zbuluar dyshemetë me mozaik të kësaj finese, kjo saktësi në grafikë dhe pasuri e ngjyrave në Rripin e Gazës”, tha ai.

Ministria Palestineze e Turizmit dhe Antikiteteve tha se ekspertë ndërkombëtarë po silleshin për të përfunduar gërmimin e vendit. Rripi i Gazës dikur ishte një rrugë tregtare plot gjallëri për qytetërimet. Është i pasur me antika.

Perandoria Bizantine ishte gjysma lindore e Perandorisë Romake, e cila mund të gjurmohet në vitin 330 pas Krishtit dhe mbijetoi për më shumë se një mijë vjet.

Më të lexuarat