Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ishte mbytur para 400 vitesh/ Gjendet anija, befasuese çfarë ndodhej mes rrënojave

Postuar: 24/09/2018 - 20:35

Arkeologët kanë gjetur mbetjet e një anijeje pranë Lisbonës duke theksuar se ky është zbulimi më i rëndësishëm nënujor në vend gjatë dy dekadave të fundit.

Këshilli Bashkiak i Cascais, një qytet pranë Lisbonës, tha sot se anija e gjetur është rreth 400-vjeçare dhe kishte transportuar erëza shumë fitimprurëse midis Indisë dhe Portugalisë.

Në vendin e mbetjeve të anijes u gjete piper dhe guaska që u përdorën si monedhë në tregtinë e skllevërve dhe pjesët e bronzta të artilerisë. Mbetjet e anijes u gjetën muajin e kaluar gjatë gërmimeve në dalje të lumit Tagus, në bregun e Oqeanit Atlantik.

Gjatë gërmimeve paraprake, janë gjetur mbetjet e porcelanit që datojnë nga koha e perandorit kinez Vanni nga fundi i shekullit të 16 dhe fillimit të shekullit 17, transmeton AP.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Brexit, SHBA kërcënon bankat e BE për shërbimet financiare

Postuar: 18/10/2018 - 17:37

SHBA ka kërcënuar sot bankat evropiane me përjashtim nga bursat amerikane nëse nuk pranojnë të zbusin kërkesat e tyre për të drejtuar agjencitë e mëdha financiare pas Brexit.
 
Vrasja e Khashoggi/ Sekretari britanik tërhiqet nga samiti saudit

Postuar: 18/10/2018 - 17:02

Sekretari britanik për Tregti Ndërkombëtare, Liam Fox ka anuluar pjesëmarrjen e tij në një konf

Postuar: 18/10/2018 - 16:53

700 pengjet e kapura në Siri nga terroristët e Shtetit Islamik përfshijnë qytetarë amerikanë dhe

Ebay padit Amazon për infiltrim dhe vjedhje të klientëve e furnitorëve

Postuar: 18/10/2018 - 16:47

Grupi elektronik i ankandeve eBay ka depozituar një padi kundër rivalit gjigand Amazon, duke e
Polonia pranon të blejë gaz amerikan për 20 vjet

Postuar: 18/10/2018 - 16:45

Korporta energjitike e Polonisë PGNiG (Polskie Gornictwo Naftowe i Gazonictwo) njoftoi sot se k

Postuar: 18/10/2018 - 16:36

"I kërkoj në terma të forta Meksikës të ndalojë valën e emigrantëve, nëse nuk mundet, do të

Postuar: 18/10/2018 - 16:16

Dhoma e varrit 3700 vjeçare e vajzës së Faraonit besohet të jetë gjetur pranë të rrënojave të një