BREAKING NEWS

Drafti për Kodin Zgjedhor kris marrëdhëniet e Ramës me SHBA, Yuri Kim del me ultimatum të prerë, kërkon të mos vijohet pa konsensus

Drafti për Kodin Zgjedhor kris marrëdhëniet e Ramës me SHBA,
x

Bota

Ishulli italian goditet nga pushtimi më i rëndë i karkalecave në 70 vjet

Ishulli italian goditet nga pushtimi më i rëndë i karkalecave
Re me karkaleca kanë shkatërruar të mbjellat dhe kanë pushtuar shtëpitë në ishullin italian të Sardenjës në pushtimin më të rëndë në 70 vitet e fundit, njoftonte sot shoqata bujqësore Coldiretti.
 
Insektet kanë shkatërruar gjithashtu kullotat e kafsjhëve që mbulojnë rreth 2,500 hektarë në provincën qendrore të Nuoro, mes qytezave të Ottana e Orani.
 
Karkalecat vijnë rregullisht në verë në Sardenja por fermerët thonë se ku është infektimi më i rëndë që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore dhe vjen si rezultat i motiveve të paqëndrueshme të motit në dy vitet e fundit.
 
Michele Arbau, i grupit Coldiretti Sardinia, tha se është e pamundur të llogariten kostot e humbjeve nga epidemia deri më vonë gjatë sezonit.
 
Rezultate imazhesh për locusts sardinia invasion

Më të lexuarat