Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ishulli italian goditet nga pushtimi më i rëndë i karkalecave në 70 vjet

Postuar: 11/06/2019 - 19:59

Re me karkaleca kanë shkatërruar të mbjellat dhe kanë pushtuar shtëpitë në ishullin italian të Sardenjës në pushtimin më të rëndë në 70 vitet e fundit, njoftonte sot shoqata bujqësore Coldiretti.
 
Insektet kanë shkatërruar gjithashtu kullotat e kafsjhëve që mbulojnë rreth 2,500 hektarë në provincën qendrore të Nuoro, mes qytezave të Ottana e Orani.
 
Karkalecat vijnë rregullisht në verë në Sardenja por fermerët thonë se ku është infektimi më i rëndë që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore dhe vjen si rezultat i motiveve të paqëndrueshme të motit në dy vitet e fundit.
 
Michele Arbau, i grupit Coldiretti Sardinia, tha se është e pamundur të llogariten kostot e humbjeve nga epidemia deri më vonë gjatë sezonit.
 
Rezultate imazhesh për locusts sardinia invasion

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/08/2019 - 23:21

Në dy pika të Manhatanit në Nju Jork u gjetën të premten pako të dyshimta që shkaktuan çrregullime të trafikut dhe evakuimin e njërës prej nyjeve më të ngarkuara të transportit publik në qytet.

Postuar: 16/08/2019 - 22:30

Kapoja i drogës Pablo Escobar ishte bipolar, pretendon një polici i fshehtë i cili ishte infiltru

Postuar: 16/08/2019 - 21:25

Parlamenti ka bërë të ditur kufirin deri në të cilin mund të pretendohen përfitimet suplementar

Postuar: 16/08/2019 - 21:16

Mjeshtrit e ujit, të ngrohjes dhe pajisjeve për ajrin e kondicionuar janë zanatet më të kërkuar

Postuar: 16/08/2019 - 17:52

Ministria greke e mbrojtjes tha sot se dy avionë zbulimi të Turqisë tip CN-235 fluturuan në zon

Postuar: 16/08/2019 - 16:10

Një pilot rus është vlerësuar sot si hero pasi arriti të ulë me përplasje avionin e pasagjerëve

Postuar: 16/08/2019 - 15:36

Groenland refuzoi sot idenë se mund të ndërrojë pronësi pas raportimeve se SHBA kishte diskutua