Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Itali, 5-Yje kërkon reforma, jo më anti-BE

Itali, 5-Yje kërkon reforma, jo më anti-BE

Postuar: 07/12/2017 - 20:21

Partia italiane anti-stabiliment Lëvizja 5-Yje po kërkon të ndryshojë imazhin e saj për të bindur  elektoratin dhe Evropën se është e aftë të qeverisë vendin, teksa lideri Luigi Di Maio tha  dje se Lëvizja mbështet Bashkimin Evropian dhe kërkon kalim të pushteteve ligjbërëse te Parlamenti Evropian.
 
Lëvizja 5-Yje është në krye të sondazheve të mbështetjes para zgjedhjeve të majit që vjen, dhe po përpiqet të sigurojë partnerët e Italisë se është distancuar nga qëndrimet e mëparshme euroskeptike. 
 
“Ne jemi pro-BE dhe kërkojmë të kontribuojmë në krijimin e të ardhmes së Evropës”, tha 31-vjeçari, i zgjedhur në shtator si lider i 5-Yje dhe kandidat për kryeministër.
 
Ai tha në një intervistë se nëse partia fiton pushtetin, do të negociojë me partnerët e vendit për politika të gjera evropiane të mbështetjes sociale për të zbutur pabarazinë dhe varfërinë në shumë vende, përfshi dhe Italinë.
 “Nëse BE reformohet, mund të gjejë zgjidhjen për shumë probleme”, tha Di Maio duke shtuar se qëndrimi i partisë mbi Evropën dhe monedhën euro kishte ndryshuar prej vitit 2014, kur kërkuan referendum për daljen nga eurozona.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Lufta në Siri: Dhjetra të vrarë nga sulme të reja në Gouta lindore

Postuar: 20/02/2018 - 16:06

Rreth 50 civilë njoftohej të ishin vrarë sot nga sulmet e ushtrisë së Sirisë në rajonin e mbajtur nga rebelët Gouta Lindore, në periferi të Damaskut.
 
Grupet e shpëtimit thanë se sulmet ajrore dhe të artilerisë lanë 24 të vdekur në qytezën Marj.
 
OBSH paralajmëron rritje të rasteve të fruthit në Evropë

Postuar: 20/02/2018 - 16:05

Evropa ka parë një rritje të konsiderueshme të rasteve të fruthit në vitin 2017, për të cilat Organizata Botërore e Shëndetsisë thotë se është një tragjedi pas numrit të ulët
Vuçiç u premton gjermanëve: Brenda muajit do t'i zgjidh punët me Kosovën

Postuar: 20/02/2018 - 15:42

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç tha se kishte “një bisedë të sinqertë” me ministrin e jashtëm gjerman Sigmar Gabriel.
 
‘Stop Soros’, paketa e re ligjore në Hungari

Postuar: 20/02/2018 - 15:38

Qeveria hungareze po përpiqet që me masa ligjore t’ua mbyllë gojën organizatave joqeveritare që ndërhyjnë në punet e brendshme, në veprime të kontestuara nga komuniteti
OXFAM kërkon falje për skandalin seksual në Haiti

Postuar: 20/02/2018 - 15:31

Organiza bamirëse joqeveitare britanike OXFAM i kërkoi sot falje popullit haitian për skandalin seksual që përfshiu të punësuarit e saj, duke shprehur ‘turpin’ dhe

Postuar: 20/02/2018 - 12:23

Evropa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit për vitin 2017 këto janë rezultatet që ka nxjerrë Organizata Botërore e Shëndetësisë.Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se

Postuar: 20/02/2018 - 09:41

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët.Së paku 100 civilë, përfshirë 20 fëmijë, ja