Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Itali, Facebook mbyll profilet zyrtare e grupeve të së djathtës ekstreme

Postuar: 10/09/2019 - 20:03

Rrjete sociale Facebook e Instagram kanë mbyllur të gjitha profilet zyrtare në nivel kombëtar e lokal të forcave politike të ekstremit të djathtë italian CasaPaund e Forza Nuova.
 
Bashkë me to janë bllokuar dhe dhjetëra profile  militantësh, mes të cilëve dhe të dy liderëvë Gianluca Iannone i Forza Nuova e Simone Di Stefano i Casapaund.
 
"Këtu nuk ka hapësirë për urrejtje" është përgjigja e dhënë nga zëdhënësi i Facebook duke komentuar se kanë një politikë sigurie ndaj personave e organizatave të rrezikshme që i ndalon ato të përdorin platformën facebook për aksionet e një urrejtje të organizuar."
 
Facebook kërkon që kandidatë e parti politike të përdorin e të respektojnë rregullat e Facebook e Istagram, si çdo individ i zakonshëm, pavarësisht ideologjisë së tyre.
 
Sipas zëdhënësit të Facebook e Instagram, profilet e faqet e mbyllura nuk kanë respektuar këtë rregull të platformës.
Për liderin e Casapuand, Simone Di Stefano "kjo masë është një privim i demokracisë. Facebook ka mbyllur faqen time ku janë 140 mijë persona të regjistruar e faqen e CosaPaund me 250 mijë utentë. Ky është një abuzim i një shoqërie multinacionale që shpërfill ligjet italiane e që pështyn demokracinë", ka deklaruar ai.
 
CasaPaund është një lëvizje politike ekstremiste e djathtë, frymëzuar nga një ideologji neofashiste e themeluar në vitin 2003 në Romë. Prej vitit 2013 ka dhe një organ mediatik që del në shitje një herë në muaj. Në programin e saj politik CasaPaund është kundër emigracionit e financimit të organizatave në ndihmë të emigrantëve, kundër privatizimit në sektorin shtetëror, është për kontrollin e tregun kombëtar monetar e bankar, etj.
 
Forza Nuova përkufizohet si Parti Politike Nacionaliste e ekstremit të djathtë e neofashist e themeluar më vitin 1997. Prej vitit 2008 ka seli në të gjithë Italinë. Kjo forcë politike është  kundër emigracionit, abortit, martesave LGBT, kundër shoqërive multinacionale etj. Një ditë më parë në manifestimin e mbajtur para parlamentit Italian kundër votëbesimit të qeverisë Conte 2, militantë të Forza Nuova protestuan me thirrjet Duce-Duce e me simbole fashiste.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/09/2019 - 21:51

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Urusla von del Leyen, e mbrojti sot vendimin e saj për të emëruar mes anëtarëve të rinj të KE një zyrtar përgjegjës për, siç thuhet, Mbrojtjen e Mënyrës Evropiane të Jet

Postuar: 16/09/2019 - 21:44

Tre persona vdiqën dhe të paktën 222 të tjerë janë infektuar në epideminë më të madhe të lister

Postuar: 16/09/2019 - 20:09

Një vajzë 10-vjeçare nga Texas ka vdekur dje në spital dy javë pasi kontaktoi amebën e rrallë t

Postuar: 16/09/2019 - 19:52

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un invited ka ftuar presidentin amerikan Donald Trump të vi

Postuar: 16/09/2019 - 19:43

Falë shpërndarjes ndërkombëtare dhe shikueshmërisë në mbarë botën, Turqia renditet vendi i dytë

Postuar: 16/09/2019 - 19:04

Ushtria ruse nisi të hënën ushtrimet vjetore strategjike.
 

Postuar: 16/09/2019 - 18:44

Një video shokuese është publikuar së fundmi nga Daily Mail, ku shfaqet një arab saudit duke film