Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Itali, Renzi kërkon qeveri teknike pa Salvinin

Postuar: 12/08/2019 - 18:31

Ish-kryeministri italian i të majtës Matteo Renzi ka propozuar sot formimin e një qeverie tenike pa partinë e djathtë Lega duke kërcënuar ambiciet e populistit të suksesshëm Matteo Salvini. 
 
Ai tha se qeveria e re "institucionale" do të përfshinte parti të djathta e të majta, për hir të unitetit kombëtar.
 
“Ata që preferojnë të luajnë me fatet e Italisë në zgjedhje të tetorit apo nëntorit rrezikojnë ta çojnë të ardhmen e fëmijëve tanë te e djathta ekstreme”, tha Renzi, në një kohë që Lega e Salvinit është pa diskutim partia me mbështetjen më të madhe popullore në Itali.
 
Salvini javës që shkoi ka prishur koalicionin me 5-Yje duke kërkuar zgjedhje të reja me votë mosbesimi ndaj kryeministrit Giusseppe Conte.
 
Sondazhet e fundit tregojnë se Lega e tij zotëron 38 për qind të mbështetjes elektorale.
 
Salvini ka njoftuar se është i gatshëm të bëjë koalicion me ish-aleatët e tij Fratelli d'Italia ose partinë e ish-kryeminsitrit Silvio Berlusconi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 21:51

Një djalë 13-vjeç u gjet i varur në shtëpinë e tij në SHBA, pasi zbuloi se vajza që ai pëlqente kishte të dashur.

Postuar: 20/08/2019 - 20:49

Një burrë nga Karolina e Veriut akuzohet se ka mbajtur një grua 24-vjeçare dhe foshnjën e saj në

Postuar: 20/08/2019 - 19:17

Një baba ka tentuar të hedhë vajzën e tij 5 muajshe nga dritarja.

Postuar: 20/08/2019 - 18:48

Çdo ditë e më tepër mediat botërore po flasin për një dëshirë të papërmbajtshme të Donald Trump p

Postuar: 20/08/2019 - 18:07

Një ngjarje e rëndë ka tronditur pasditen e sotme Greqinë pasi mediat vendase raportojnë se një h

Postuar: 20/08/2019 - 17:50

Komisioni Europian shprehu sot keqardhje që kryeministri britanik, Boris Johnson nuk kishte propo

Postuar: 20/08/2019 - 17:03

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-min