BREAKING NEWS

Arti në zi/ Aktori i njohur gjendet i varrosur në kopshtin e shtëpisë (Emri)

Arti në zi/ Aktori i njohur gjendet i varrosur në kopshtin e
x
BREAKING NEWS

"Çmendet" moti/ Përmbytet Tirana, rrugët mbulohen nga inertet dhe uji (Video)

"Çmendet" moti/ Përmbytet Tirana, rrugët mbulohen nga
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë/ Humb jetën nga kanceri gazetarja e njohur (Emri+Foto)

Lajm i trishtë/ Humb jetën nga kanceri gazetarja e njohur (Emri+Foto)
x
BREAKING NEWS

"Çmendet" moti në Tiranë, shkarkime elektrike dhe stuhi e pazakontë shiu (Video)

"Çmendet" moti në Tiranë, shkarkime elektrike dhe
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha tregon se çfarë do të bënte ndryshe në PD, ja vendimi që duhej të merrte kur Berisha u shpall 'non grata'

Lulzim Basha tregon se çfarë do të bënte ndryshe në
x
BREAKING NEWS

A do të ketë protesta? Lulzim Basha bën thirrjen e rëndësishme për qytetarët

A do të ketë protesta? Lulzim Basha bën thirrjen e
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reagon ndaj akuzave të bëra nga Sali Berisha

Lulzim Basha reagon ndaj akuzave të bëra nga Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha tregon arsyet e rikthimit pas dorëheqjes së Alibeajt nga PD-ja

Lulzim Basha tregon arsyet e rikthimit pas dorëheqjes së Alibeajt nga
x

Bota

Italia kërkon ‘shkëputjen’ nga Rusia, strategjia e re e Melonit, rriten lidhjet e forta energjetike me shtetin afrikan

Italia kërkon ‘shkëputjen’ nga Rusia, strategjia e re e

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni po kërkon të forcojë lidhjet tashmë të forta energjetike me Algjerinë për të larguar më tej Italinë nga energjia ruse. Ky besohet të jetë elementi në fokus të vizitës së saj dy-ditore në kombin e Afrikës Veriore që nis të dielën.

Lufta e Rusisë në Ukrainë, e cila po trondit dinamikën strategjike dhe ekonomike globale, i dha një dimension të ri dhe urgjent lidhjeve midis Algjerisë dhe Romës, të varura prej kohësh nga energjia ruse. Vende të tjera të Bashkimit Evropian gjithashtu janë përpjekur të gjejnë burime zëvendësimi për energjinë ruse.

Italia dhe Algjeria e pasur me gaz tani duan të bazohen në iniciativat e suksesshme të kryeministrit të atëhershëm Mario Draghi vitin e kaluar për të rritur furnizimet me energji algjeriane në Itali dhe, tha një diplomat algjerian, "të shtyjë përtej kësaj".

“Ne duam që Italia të bëhet një qendër evropiane për gazin algjerian. Një kryqëzim për vendet e tjera të BE-së”, tha ambasadori i Algjerisë në Romë, Abdelkrim Touahria, në një intervistë me të përditshmen rome Il Messaggero, botuar të shtunën.

Një marrëveshje fillestare e përfunduar vitin e kaluar nga Draghi shtoi 9 miliardë metra kub gaz deri në 2023-2024, tha Eni në atë kohë. Muaj më vonë, në korrik, u lidh një marrëveshje 4 miliardë dollarësh midis kompanive Eni, kompanisë italiane të energjisë, Occidental dhe Total.

Meloni pritet të takohet me presidentin algjerian Abdelmadjid Tebboune si dhe me kryeministrin e vendit. CEO i Eni Claudio Descalzi do të jetë në mesin e atyre në delegacion.

“Sot ne jemi partneri kryesor energjetik i Italisë”, tha Touahria. "Por ne synojmë të shkojmë përtej kësaj."

Touahria, ambasadori algjerian, tha se Eni e Italisë dhe kompania algjeriane e naftës Sonatrach po shikojnë gjithashtu së bashku të ardhmen me projekte si kërkimi i naftës dhe gazit në Saharanë jugore.

Krahas energjisë, gjatë vizitës së Melonit do të diskutohen edhe një sërë temash, nga ndërtimet detare te makinat dhe startup-et.

Koalicioni i drejtuar nga e djathta ekstreme i Melonit fitoi zgjedhjet kombëtare të shtatorit dhe kishte të ngjarë që çështjet e emigracionit dhe emigrantëve, të dashura për të djathtën ekstreme evropiane, të ishin në axhendë.

Italia është një magnet për emigrantët që i shpëtojnë varfërisë, luftës dhe vështirësive të tjera në vendet e tyre të origjinës dhe afrikano-veriorët, shpesh nga Tunizia dhe Algjeria, janë midis tyre.

Ambasadori i Algjerisë në Itali u takua këtë javë me ministrin e brendshëm të Italisë përpara vizitës së Melonit. Zyrtarët konsullorë italianë në Romë përpiqen rregullisht të identifikojnë emigrantët e paligjshëm që mendohet se janë algjerianë të mbajtur në Sardenjë dhe në Italinë jugore, citoi Touahria të ketë thënë agjencia zyrtare algjeriane e lajmeve APS. Meloni dhe Tebboune u takuan në nëntor në margjinat e një konference për klimën në Sharm El-Sheikh, qyteti turistik egjiptian.