BREAKING NEWS

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit, refuzojnë hapjen e dosjeve, 71 zyrtarë që aplikuan për SPAK rezultuan “spiunë

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit,
x
BREAKING NEWS

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë! Ja sa para janë sekuestruar

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë!
x
BREAKING NEWS

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të parandalojnë një “Luftë të Tretë Botërore”, ja 3 shtetet ku mund të shpërthejë një konflikt i armatosur

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të
x
BREAKING NEWS

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin” Vuçiçin, Bashkimi Evropian miraton për herë të parë dokumentin për Kosovën që do të tronditë Serbinë

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin”
x
BREAKING NEWS

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë dorëheqjen sot

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë
x
BREAKING NEWS

Pësoi arrest kardiak, mbytet një shtetas duke u larë në det

Pësoi arrest kardiak, mbytet një shtetas duke u larë në det
x
BREAKING NEWS

Afera e inceneratorëve, Frrok Çupi plas “bombën” dhe sulmon Metën dhe Kryemadhin, zbulon se kush ia dha dosjen LSI-së

Afera e inceneratorëve, Frrok Çupi plas “bombën”
x
BREAKING NEWS

Befason gazetari Robert Papa: Ambasada e SHBA mbështet protestën e Berishës, raportet e DASH për Ramën janë denigruese

Befason gazetari Robert Papa: Ambasada e SHBA mbështet protestën e
x

Bota

Ja sëmundjet e fshehta vdekjeprurëse të Xi Jinping dhe Vladimir Putin dhe plani i grushtit të shtetit në Kinë e Rusi që pritet të tronditë dy liderët botërorë

Ja sëmundjet e fshehta vdekjeprurëse të Xi Jinping dhe Vladimir

Evropa shumë herë e përçarë me fillimin e luftës në Ukrainë është bashkuar më shumë me SHBA. Se ku qëndron Kina në këtë luftë të Rusisë ka ngjallur shumë reagime. Por informacione tronditëse vijnë nga të dyja shtetet që pretendojnë se janë fuqi botërore. Mediat italiane shkruajnë se ashtu si në Rusi dhe në Kinë mund të ndodhë një grusht shteti. Gjithashtu të dy liderët e shumëpërfolur gjatë këtyre ditëve, si Vladimir Putin, por edhe presidenti kinez Xi Jinping dyshohet se vuajnë nga sëmundje të rënda. Presidenti kinez Xi Jinping "vuan nga një aneurizëm vdekjeprurës i trurit". Vendi ku ndahen enët e mëdha të gjakut në tru, mund të jetë një “bombë e vërtetë” , aneurizmë, e cila nuk i dihet se kur mund të shpërthejë. Aneurizmat  apo arteret e zgjeruara, zakonisht janë anomali të lindura, të cilat mund të jenë të pranishme për një kohë më të gjatë tek pacienti, edhe pse  ky i fundit  mund të mos ndjejë asnjë simptomë. Ndërsa presidenti rus Vladimir Putin është i sëmurë rëndë nga kanceri. Në Kinë frika për një grusht shteti po rritet pas masave ekstreme të bllokadës Covid të Xi Jinping, kurse në Rusi grushti i shtetit është më afër pasi po shfaqen hapur pakënaqësitë ndaj sanksioneve të Perëndimit. Rrethi i ngushtë i Carit po zvogëlohet.

Ja çfarë po ndodh në Kinë

Agjencia e lajmeve Ani zbuloi se Xi Jinping pati simptoma nga fundi i vitit 2021, megjithatë, 68-vjeçari refuzoi të trajtohej me operacion. Thashethemet për gjendjen shëndetësore të Xi qarkullojnë prej vitesh, por zërat janë kthyer për shkak të mungesës së tij të pashpjegueshme në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit. Në të kaluarën ka pasur edhe incidente të tjera të dyshimta. Por edhe më të bujshme, thashethemeve për sëmundjen u shtohen edhe ato për grushtin e shtetit në Kinë. Në fakt, frika për një grusht shteti po rritet pas masave ekstreme të bllokadës Covid të Xi Jinping. Në vend që të jetojë me Covid-in, regjimi “i Dragoit” vazhdon të ndjekë qëllimin e zero-ngjitjes, me kufij të mbyllur dhe bllokime të dhunshme dhe radikale. Një strategji për të cilën pakënaqësia është në rritje. Edhe në Partinë Komuniste: Kryeministri Li Keqiang ka ngritur alarmin për situatën "e ndërlikuar dhe serioze" të punësimit në vend të shkaktuar nga politikat e ashpra. Richard McGregor, ekspert i Kinës, siç kujton Messenger tha: "Është ndoshta një ekzagjerim të thuhet se Xi dhe Li janë personalisht në mosmarrëveshje, por deklaratat e tyre përfaqësojnë pikëpamje të ndryshme brenda sistemit për Covid-in dhe ndikimet e tij." Shkurtimisht, Xi Jinping, me bashkëfajësinë e sëmundjes, mund të rrëzohet nga rivalët në parti " brenda 18 muajve të ardhshëm", siç pretendon Roger Garside.

Thashethemet për kancerin e gjakut

Bisedat për një grusht shteti vijnë pasi qarkullojnë zëra se presidenti rus është "shumë i sëmurë me kancer në gjak". Një oligark anonim rus i lidhur ngushtë me Kremlinin mund të dëgjohet duke thënë në një regjistrim të fshehtë se Vladimir Putin ka disa sëmundje të rënda shëndetësore, përfshirë kancerin e gjakut. Ai zbuloi gjithashtu se si gjendja e supozuar e kancerit të gjakut të Putinit po shkaktonte një sërë problemesh të tjera mjekësore për të cilat Kremlini po punon në mënyrë aktive për t'i fshehur. Raporti nga revista Neë Lines sugjeroi se fytyra e kuqe dhe e fryrë e Putinit mund të lidhet me kancerin e tij në gjak. Udhëheqësi 69-vjeçar rus u pa gjithashtu gjatë paradës së Ditës së Fitores së 9 majit në Moskë duke ecur në mënyrë të sikletshme, duke fshehur potencialisht një çalë pasi iu nënshtrua një operacioni në shpinë në tetor të vitit të kaluar. Putini që po përjeton probleme të mëdha shëndetësore shpjegojnë gjithashtu se përse të gjitha takimet me liderët botërorë në muajt e fundit u mbajtën në një tryezë 20 metra të gjatë. Presidenti rus ka kultivuar një mjedis ku një grusht shteti do të kishte pak stimuj, do të ishte i vështirë për t'u arritur dhe do të vinte të gjithë të përfshirët në rrezik. Një grusht shteti mund të jetë i vështirë, por me shëndetin e dështuar të Putinit, moralin e ulët mes trupave në Ukrainë dhe sanksionet e gjymtuara perëndimore kundër vendit, kjo nuk është jashtë kartave

 

 

 

 

Më të lexuarat