BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Bota

Ja si CIA u përpoq të fshehë të vërtetën për origjinën e koronavirusit, dalin për herë të parë informacionet tronditëse

Ja si CIA u përpoq të fshehë të vërtetën për

CIA fshehu të vërtetën për origjinën e koronavirusit. Media italiane “Libero” shkruan se  janë zbuluar për herë të parë disa informacione tronditëse nga agjencia e spiunazhit të Shteteve të Bashkuara. Dhe, me të vërtetë, është spiunazh (ose më mirë, mbulim). Vitet e errëta të koronavirusit, ato që të gjithë i kujtojmë, ato të 2020 dhe 2021, të izolimeve dhe karantinave masive, të pandemisë që për nga natyra e saj është planetare dhe të një virusi mbi origjinën e të cilit ende nuk është hedhur dritë. Ka nga ata që thonë se ishte një virus që kalon nga një kafshë te njeriu, në rastin e Covid, lakuriqin e natës dhe nga ata që prej disa kohësh pohojnë se ka pasur një gabim në laborator në Wuhan. Informacioni i fundit i bujshëm që ka dalë në mënyrë sekrete është se CIA ka ofruar të paguajë gjashtë analistë për të heshtur këtë mundësi të dytë, e cila ndër të tjera vlerësohet si "më se e mundshme". Në gjysmë të rrugës mes një filmi fantastiko-shkencor dhe (vetëm) shkencës: atij të mantelave të bardha, studiuesve dhe epruvetave. Por edhe të agjentëve të Langley-t, të letrave të dërguara regjisorit William Burns dhe të politikës (që gjithmonë ka të bëjë me të, gjithçka është politikë: madje, ose mbi të gjitha, urgjencat shëndetësore). 

Prapaskenat

“Origjina e thellë” e Sars-Cov2, dhe kjo u bë e ditur nga gazeta amerikane New York Post , e raportuar padyshim nga gjysma e botës dhe gjithashtu nga mediat e tjera, thuhet se u raportoi disa anëtarëve të Komisionit Pandemik të Dhomës së Përfaqësuesve (SHBA) se në muajt e kaluar, nga një ekip prej shtatë biologësh të përkushtuar për të hulumtuar shkaqet origjinale të virusit, ku gjashtë besonin se inteligjenca dhe shkenca ishin të mjaftueshme për të kryer një vlerësim, me pak diferencë dyshimi, sipas të cilit erdhi Covid-19 nga një laborator në Kinë. E megjithatë, me sa duket, ata heshtën. Me dollarë, pra “CIA u përpoq t’i shlyente nëse e ndryshonin atë qëndrim”. Këtu kemi të bëjmë me “një nxitje të rëndësishme monetare” dhe për faktin se drejtoresha e marrëdhënieve publike të Langley, Tammy Kupperman,nxitoi të kundërsulmonte duke thënë se janë përkushtuar të respektojmë standardet më të larta të ashpërsisë analitike, integritetit dhe objektivitetit dhe nuk i paguajmë analistët për të arritur në përfundime specifike.  Deklarata e saj si në çdo histori spiune që respekton veten, lë atë atmosferë të mister që nuk mund të gërvishtet. Gjithashtu sepse, për të qenë plotësisht i sinqertë, hipoteza e një gabimi në korridoret e laboratorit të Wuhan nuk lindi sot, as domini 2023, por është aq e vjetër sa agimi i kohërave Covid dhe u mbështet nga të dy drejtori i FBI Christopher Wray ( një raport i Byrosë e cilëson "aksidentin e mundshëm" si faktorin "më të mundshëm") dhe, të qëndrosh në shtëpi, nga ekspertë të kalibrit të Giorgio Palù, i cili është drejtor i AIFA-s, Agjencia Italiane e Mjekësisë, pra një profesor programi mësimor i të cilit flet vetë dhe kush,Corriere , sugjeroi që të mos përjashtohet asnjë skenar, madje as ai "të një manipulimi të kryer vetëm për qëllime kërkimore, sigurisht jo me qëllime dashakeqe". Debat i hapur, me pak fjalë. Më shumë se kurrë tani. Me sigurinë e vetme që Covid-i në fakt filloi nga atje, nga Kina, nga Wuhan , dhe se (laboratorik apo jo, gabim apo jo) ka përgjegjësi për sa i përket paralajmërimit të hershëm, paralajmërimit ndaj komunitetit shkencor, raportimit dhe parandalimit të menjëhershëm. Kujtojmë se para disa muajsh këshilltarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i kanë bërë thirrje Kinës që të publikojë të gjitha informacionet e lidhura me origjinën e pandemisë COVID-19, pas disa gjetjeve të reja që u zbuluan bazuar në gjurmimin e patogjenëve. Analizimi i ri i virusit SARS-Cov-2, por edhe të dhënat e reja të gjenomit, që janë marrë nga tregu i kafshëve në Wuhan të Kinës më 2020, për një kohë të shkurtër u publikuan në databazën GISAID nga shkencëtarët kinezë më herët gjatë këtij viti, duke i lejuar hulumtuesit nga shtetet e tjera që t’i analizojnë, tha Grupi i këshilltarëve shkencorë për origjinën e patogjenëve në OBSH, i njohur me shkurtesën SAGO. Analizimi i këtyre të dhënave sugjeroi se rakunët që ishin në tregun e Wuhanit mund të jenë infektuar me koronavirus, duke ofruar të dhëna të reja lidhur me zinxhirin e transmetimit të virusit, që në fund preku edhe njerëzit.