BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Bota

Ja si drafti i Vladimir Putinit mund të ndryshojë marrëveshjen që e mbajti atë në pushtet

Ja si drafti i Vladimir Putinit mund të ndryshojë marrëveshjen

Presidenti rus Vladimir Putin ka arritur të papriturën në pak më pak se një javë: përmbysjen e kontratës sociale që e ka mbajtur atë në pushtet për më shumë se dy dekada. Marrëveshja e Putinit me elektoratin rus ka qenë prej kohësh se ata do të qëndronin jashtë politikës dhe ai do të garantonte një sasi të vogël stabiliteti, që dukej se ishte pazari që ofrohej kur Putini nisi pushtimin e tij të plotë të Ukrainës më 24 shkurt. Në atë kohë, Putini ishte i kujdesshëm për të theksuar se sulmi ushtarak i referuar si një “operacion special ushtarak”, do të bëhej  vetëm nga profesionistë ushtarakë. Ky ishte një trillim dhe i cili lejoi shumë rusë të përgjumeshin në një ndjenjë normaliteti, duke vazhduar jetën e tyre në Moskë ose Shën Petersburg, indiferentë ndaj masakrës së tmerrshme në Ukrainë. “Mobilizimi i pjesshëm” i shpallur javën e kaluar nga lideri i Kremlinit i ka dhënë fund papritur dhe frika tani po trondit trupin politikë të Rusisë. Radhët e gjata të makinave që qëndrojnë në radhë në kufijtë e Rusisë me Finlandën, Gjeorgjinë dhe Mongolinë tregojnë se mijëra burra rusë të kualifikuar për shërbimin ushtarak po votojnë me këmbët e tyre. Protestat po shpërthejnë në rajonet e pakicave etnike. Dhe zyrave të rekrutimit ushtarak po u vihet zjarri. Tani po qarkullojnë thashethemet se qeveria ruse mund të përgatitet të mbyllë kufijtë e saj, të parandalojë burrat e moshës ushtarake që të largohen nga vendi krejtësisht, ose të shpallë një formë të ligjit ushtarak. Mohimet e Kremlinit nuk kanë qenë qetësuese. “Unë nuk di asgjë për këtë,” u tha gazetarëve zëdhënësi i shtypit të Kremlinit Dmitry Peskov kur u pyet për mbyllje të mundshme të kufijve. “Nuk ka ende vendime lidhur me këtë.”