BREAKING NEWS

“Do ndodhë shumë shpejt”, Spartak Ngjela reagon pas deklaratës tronditëse të ish-këshilltarit Bolton dhe zbulon çfarë e pret presidentin

“Do ndodhë shumë shpejt”, Spartak Ngjela reagon pas
x

Bota

Ja si teston ushtria ruse mjetet për rezistencë ndaj shpërthimeve bërthamore

Ja si teston ushtria ruse mjetet për rezistencë ndaj shpërthimeve
Rusia ka ofruar kohët e fundit pamje të testeve të rezistencës për mjetet saj ushtarake ndaj efekteve të një shpërthimi bërthamore. Në to përfshihen demonstrime nga një tub gjigant shpërthimi, gjenerim pulsesh elektro-magnetike, dhe rikrijim i asaj që mund t’i ndodhë një mjeti dhe pasagjerëve të tij.
 
TV Zvezda, stacioni televiziv i minsitrisë ruse të mbrojtjes publikoi një testim të tillë nga Instituti i Kërkimeve Bërthamore.
 
 Programi i TV Zvezda fokusohej në efektet e shpërthimeve ndaj mjeteve ushtarake pa shofer Kungas të cilët ende priten të hyjnë në shërbim.
 
Video tregon se efektet janë të masave të ndryshme sipas forcës së shpërthimit