Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Jack Ma i Alibaba dorëhiqet nga e-commerce, do bëhet mësues

Postuar: 08/09/2018 - 14:09

 Jack Ma, themeluesi i Alibaba dhe burri më i pasur në Kinë, do të heqë dorë nga drejtimi i kolosit të e-commerce. Ka qenë vetë ai që ka zbuluar lajmin sipas asaj që raporton New York Times, duke shpjeguar që do të japë dorëheqjen të hënën e ardhshme, për të ju dedikuar në të ardhmen vetëm aktiviteteve filantropike. Kompania e tij vlen rreth 420 miliard dollarë.

Ish mësuesi i anglishtes, Jack Ma, 54 vjeç, e ka nisur aventurën e tij në 1999, kur krijoi e-commerce, një treg që zhvillohej vetëm në tregun kinez. Pasi zbriti në Wall Street dy vjet më parë, Alibaba është sot një nga dy shoqëritë më të pasura në botë.

Në 2013 Ma dha dorëheqjen nga Ceo duke ja lënë vendin Daniel Zhang, që sot është kandidati më i madh për të marrë vendin e tij. ‘Është fillimi i një ere të re’, ka thënë Ma duke shpjeguar që do të mbetet në bordin e grupit, i destinuar si gjithmonë të bëjë rolin e mësuesit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/09/2018 - 23:23

Zv/sekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, e cila ndodhet për takime zyrtare në Gjerogji, ka theksuar se japin mbështetje konkrete për integritetin territorial dhe sovranitetin e Gjeorgjisë, ndërsa Rusi

Postuar: 21/09/2018 - 18:21

Dy burra u arrestuan në Teksas pasi dyshohet se qëlluan dhe vranë fqinjin e tyre gjatë një mosmar

Postuar: 21/09/2018 - 16:15

Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbarë opinionin publik, pasi pesë persona, mes të cilëve tre fos

Postuar: 21/09/2018 - 13:18

Një skandal i vërtetë ka shpërthyer në Angli për sa i përket stadiumit të ri që po ndërtohet për

Postuar: 21/09/2018 - 11:47

Përmbyset një traget në liqenin Viktoria në Tanzani dhe për pasojë kanë humbur jetën të paktën 86

Postuar: 21/09/2018 - 07:42

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka refuzuar dje në samitin e Salzburgut planin e Brex

Postuar: 20/09/2018 - 22:18

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador i njohur për fjalimet e tij që mbështesin politi