Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Japonia kërkon që shtetet të thonë në mënyrë korrekte emrin e kryeministrit Abe

Postuar: 22/05/2019 - 15:08

Japonia tha sot se ka një kërkesë për të gjithë botën teksa kërkon që të mos thuhen më emrat e tyre gabimisht. 
 
Në gjuhën japoneze, njerëzve u referohet me mbiemër së pari dhe pastaj me emër, njëlloj si në gjuhën koreane dhe kineze. 
 
Që një shekull e gjysmë, emrat japonez janë shkruar në anglisht në mënyrë të kundërt, duke përdorur emrin së pari. Kjo praktikë është adoptuar gjatë periudhës së rregjimit Meiji, ku kërkohej një përpjekje më e madhe për ndërkombtarizim dhe tani është bërë një standart. 
 
Por tani qeveria japoneze dëshiron të zgjidhë këtë problem. 
 
“Shpresojmë që emri i kryeministrit tonë do shkruhet në mënyrë korrekte, Abe Shinzo, sikur ai i presidentit kinez Xi Jingping dhe presidentit koranojugor Moon Jae-in”, tha Taro Kono, ministër i punëve të jashtme të Japonisë.
 
Tutje Kono shtoi se do i dërgojë këtë kërkesë të gjitha mediave ndërkombtare. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/09/2019 - 11:25

Një ndihmës mësuese është vënë në pranga pasi akuzohet se dërgonte mesazhe dhe video të pahijshme drejt nxënësit të saj 15-vjeçar. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në shkollën Greenway në Arizona.

Postuar: 16/09/2019 - 11:13

I forti gjeorgjian dhe peshëngritësi Giorgi Rostomashvili tërhoqi një anije prej 200 tonë me gish

Postuar: 16/09/2019 - 10:37

Me urdhër të Prokurorisë së Torinos, forcat speciale të Policisë Italiane kanë ekzekutuar në orët

Postuar: 16/09/2019 - 09:53

Enti Federal i Mjedisit ka gjetur thuajse te të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike.

Postuar: 16/09/2019 - 08:54

Eventi më prestigjioz në Britani, ai i garave me kuaj ka përfunduar si mos më keq.

Postuar: 16/09/2019 - 08:13

Një baba ka vrarë veten në ditën e dasmës së vajzës së tij.

Postuar: 16/09/2019 - 07:55

Një burrë është rrëzuar nga një ndërtesë e lartë pasi u përpoq të largohej pa u zbuluar nga shtëp