BREAKING NEWS

Gjermanët shkundin klasën politike: Presidenca e pushtuar nga një individ që i shërben partisë së tij, PS pushtet absolut, PD-LSI i shpëtuan drejtësisë falë Llallës

Gjermanët shkundin klasën politike: Presidenca e pushtuar nga një
x

Bota

Japonia teston sistemin ftohës që prodhon borë artificiale

Japonia teston sistemin ftohës që prodhon borë artificiale
Temperaturat ishin 25 gradë celsius, por dëbora filloi të binte në kryeqytetin japonez, Tokio.
 
Nuk ishte moti i çuditshëm, por risia e fundit që u testua nga organizatorët e Lojërave Olimpike të vitit 2020, me shpresën për të mbajtur spektatorët të freskët dhe të rehatshëm kur Lojërat zhvillohen verën e ardhshme.
 
Për testuar nëse mund të ulë nivelet e nxehtësisë dhe lagështisë, u hodhën mbi njerëz me podium rreth 300 kilogramë borë artificiale.
 
Shkaktarë u bënë temperaturat e larta gjatë verës së kaluar nga ku vdiqën 65 persona.
 
Ky sistem u testua gjatë një gare me kanoe por prova e parë nuk pati sukses.
 
Shpërndarja e dëborës artificiale në atmosferë nuk mundi të ulë temperaturat ndaj japonezët janë duke punuar sërish që ta përfundojnë deri në prag të lojërave olimpike.