BREAKING NEWS

Rritja e frikshme e përhapjes së koronavirusit në 24 orët e fundit, ministrja Manastriliu mbledh Komitetin Teknik dhe komunikon vendimin e rëndësishëm për në 1 qershor

Rritja e frikshme e përhapjes së koronavirusit në 24 orët e
x

Bota

Jean-Claude Juncker flet në fund të mandatit: Më kanë pështyrë në rrugë

Jean-Claude Juncker flet në fund të mandatit: Më kanë
Presidenti në ikje i Komisionit Evropian tha së fundmi se kritikët e kanë pështyrë në rrugë prej detyrës së tij, teksa mandatit pesë vjeçar të krye-burokratit të BE i vjen fundi.
 
Juncker i cili lë postin muajin që vjen tha se dëshiron të shihet si njeri i thjshtë nga evropianët  dhe turistet por nganjëherë kjo kthehet në problem. Gjithsesi ai shton se i pëlqen reputacioni me qytetarët.
 
“Dje dola nga hoteli në Bruksel, dhe papritur ishin rreth 50 kosovarë te dera, të gjithë donin foto. Thashë me vete kjo vjen sepse Evropa ka reputacion të mirë, prandaj i lë të bëjnë foto, të më pështyjnë, ndosh edhe kështu. Por shumicën e herëve kapen, sepse kam një bodiguard”.
 
Juncker pranoi më tej se negocjatat e Brexit kanë qenë një fazë e vështirë në qeverisjen evropiane por të paktën kanë prodhuar një rrugëdaljeje për Britaninë.
 
Ai thotë se tashmë beson se Britania do të dalë nga BE më 31 janar pas negoicjimit të marrëveshjes së re me Boris Johnson.