BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Bota

"Jemi përballë një rreziku real"/ Paralajmëron sërish OBSH-ja: Kjo është katastrofa e dytë që do prekë Turqinë

"Jemi përballë një rreziku real"/ Paralajmëron

Të mbijetuarit nga tërmeti  janë duke u ndihmuar nga grupet vullnetare.  Për ta janë ngritur tenda, si dhe po u ofrohet ushqim dhe ngrohje. Por ndihmat nuk po arrijnë të shkojnë kudo në kohë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se pa strehim, pa ujë, pa ngrohje  shumë të mbijetuar mund të humbasin jetën. Shumë prej tyre janë gjithashtu të rënduar edhe nga ana psikologjike.

Organizatat humanitare kanë sfidën më të madhe,  për t’u siguruar që njerëzit që shpëtuan tërmetit  të “vazhdojnë të mbijetojnë”

“Ne jemi përballë një rreziku real, të shohim një fatkeqësi të dytë e cila mund të shkaktojë dëme për më shumë njerëz sesa fatkeqësia fillestare, nëse nuk po  lëvizim me të njëjtin ritëm dhe intensitet siç po bëjmë me  operacionet e kërkim-shpëtimit,” paralajmëroi nga Gjeneva një nga zyrtarët e lartë të OBSH.