BREAKING NEWS

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të SPAK. Zbardhet çfarë u vendos për 'fatin' e tyre

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të
x
BREAKING NEWS

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses dhe 5 gjyqtarëve të GJL (EMRAT)

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë fund jetës, zbardhet arsyeja e aktit ekstrem, dalin pamje nga vendi ku vdiq gazetari dhe analisti (VIDEO)

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë
x
BREAKING NEWS

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme”, Frrok Çupi ‘shigjeton’ qeverinë: Ai nuk ka keq vetëm ministrat, por edhe...

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të
x
BREAKING NEWS

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga kati i katërt i banesës (EMRI+FOTO)

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në Tiranë, policia vendos perimetrin e sigurisë

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga kati i katër i pallatit

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për viktima!”, Frrok Çupi del me paralajmërimin ‘bombë’ për protestën e Sali Berishës: Ai nuk kthehet pa një trofe!

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për
x

Bota

“Jemi të ndërgjegjshëm dhe të vetëdijshëm, por...” Ukraina kërkoi raketa me rreze të gjatë veprimi, reagon Pentagoni, ja çfarë ka vendosur

“Jemi të ndërgjegjshëm dhe të vetëdijshëm,

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka reaguar ndaj kërkesës së Ukrainës për sisteme raketash me shumë lëshime, ku thotë se është “i ndërgjegjshëm dhe i vetëdijshëm”, por se vendimet në lidhje me një dërgesë të tillë nuk janë marrë ende.

“Qëllimi ynë që nga fillimi ka qenë të përpiqemi t’i ndihmojmë ata në luftën që ata janë sot. Unë nuk do të shkoj aq larg sa të them se është tepër vonë për t’u ofruar ukrainasve çdo sistem apo aftësi që mund t’u nevojitet, sepse ata janë shumë aktivë në luftë dhe i kanë shtyrë rusët afër Kharkivit”, tha sekretari për shtypi i Pentagonit, John Kirby në një konferencë me gazetarët.

Megjithatë, Kirby tha se Departamenti i Mbrojtjes është i vetëdijshëm për kur bëhet fjalë për emergjencën e lidhur me situatën në Ukrainë.

“Ne jemi gjithmonë të ndërgjegjshëm siç kemi qenë që nga fillimi, të ndërgjegjshëm për këtë ndjenjë urgjence, të vetëdijshëm se koha nuk është miku ynë. Kjo është arsyeja pse ne kemi vazhduar të lëvizim pajisjet çdo ditë për 90 ditët e fundit”, tha Kirby,

CNN raportoi të enjten se administrata Biden po përgatitet të dërgojë sisteme MLRS si pjesë e një pakete më të madhe ndihme ushtarake dhe sigurie në Ukrainë, e cila mund të shpallet sa më shpejt javën e ardhshme. MLRS dhe versioni i tij me peshë më të lehtë, HIMARS, mund të qëllojë deri në 300 kilometra, në varësi të llojit të municionit.

Më të lexuarat