BREAKING NEWS

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për Shqipërinë, i jep dritën jeshile për të nisur procesin integrues në BE

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për
x
BREAKING NEWS

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik informacionin e rëndësishëm: Ia dolëm edhe kësaj sfide!

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x

Bota

Jepet alarmi! Mjekët zbulojnë rastet e reja të ‘kërpudhave të zeza’, ja çfarë rrezikojnë pacientët me koronavirus

Jepet alarmi! Mjekët zbulojnë rastet e reja të

Në Indi janë raportuar një rritje në numrin e rasteve të mukormikozës ose kërpudhave të zeza të shkaktuara nga COVID.

Kirurgu i lartë i ENT në spitalin Sir Ganga Ram Dr Manish Munjal tha se gjashtë raste të këtij infeksioni u pranuan në dy ditët e fundit. Dr Munjal tha se është ky infeksion që çoi në vdekshmëri të lartë vitin e kaluar, duke shtuar se shumë pacientë vuanin nga humbja e shikimit dhe gjithashtu iu nënshtruan heqjes së hundës dhe kockave të nofullës.

“Ne po shohim një rritje përsëri në këtë infeksion të kërpudhave të rrezikshme nga COVID-19. Në dy ditët e fundit, ne kemi pranuar gjashtë raste të mukormikozës. Vitin e kaluar, ky infeksion vdekjeprurës shkaktoi vdekshmëri të lartë me shumë pacientë që vuanin nga humbja e shikimit dhe heqja të kockave të hundës dhe nofullës “,- tha Dr Munjal.

Dr Munjal vuri në dukje se simptomat e hershme të kësaj janë bllokimi i hundës, ënjtje në sy ose faqe dhe kore të zeza. Ai tha nëse këto simptoma raportohen, duhet të kryhet menjëherë një biopsi dhe terapia antifungale duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Gjithashtu ai shtoi se ky infeksion zakonisht raportohet tek njerëzit që janë rikuperuar nga COVID-19 por kanë gjendje të tjera shëndetësore si diabeti, veshka ose insuficiencë kardiake, ose kancer.

Më të lexuarat