BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin ka humbur, ne e mundim dhe në luftën bërthamore, ja si duhet të kundërpërgjigjet NATO

Henry Kissinger: Putin  ka humbur, ne e mundim dhe në luftën
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin drejtorët në disa qarqe të rëndësishme të vendit, zbardhen emrat

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin
x

Bota

Jepet alarmi, temperaturat e larta po thajnë një nga lumenjtë kryesorë të Evropës

Jepet alarmi, temperaturat e larta po thajnë një nga lumenjtë

Temperaturat e larta kanë bërë që një nga lumenjtë kryesorë të kontinentit po bëhet më i thatë, duke paraqitur probleme të mëdha për njerëzit dhe bizneset që mbështeten në të.

Kapiteni Andre Kimpel  ka ngritur shqetësimin se niveli i ujit në lumin Rhine ka rënë ndjeshëm ditët e fundit.

Disa shërbime tragetesh rreth qytetit Kaub janë detyruar të ndërpresin punën.

“Nuk është shaka,” thotë ai ndërsa lundron në ujin që shkëlqen në rrezet e diellit të verës. “Ne kemi 1.5 metra ujë dhe varka jonë është 1.20 metra e thellë. Pra, kemi 30 centimetra ujë të mbetur poshtë nesh.”

Nuk është e pazakontë që nivelet e ujit të bien këtu, por, thotë kapiteni Kimpel, kjo po ndodh më shpesh. “Dikur kemi pasur shumë përmbytje. Tani kemi shumë pak ujë.”

Në bregun e lumit aty pranë, ka një stacion të vjetër matës. Çdo kapiten që dëshiron të hyjë në Rhinin e Epërm do t’i referohet nivelit zyrtar të ujit të regjistruar këtu.

Rhine është një nga lumenjtë më të mëdhenj evropianë. Lumi fillon në kantonin zviceran të Graubünden në Alpet juglindore zvicerane. Ajo është pjesë e kufijve Zvicër-Lihtenshtajn, Zvicër-Austri, Zvicër-Gjermani.

Më të lexuarat