BREAKING NEWS

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe qeveritarë në rrezik, pritet publikimi i përgjimeve, emaileve dhe komunikimeve të zyrtarëve të lartë me botën e krimit e biznesmenë

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e korrupsionit dhe pastrimit të parave në Shqipëri, SHBA nuk do lejojë Metën dhe Berishën të shkaktojnë kaos dhe dhunë

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e
x
BREAKING NEWS

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin, Brukseli fut në “listën e kuqe” Serbinë pas forcimit të bashkëpunimit me Vladimir Putinin

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin,
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të madh nga Perëndimi që nga viti 1999, ja orët vendimtare të Vuçiçit, Kroacia paralajmëron se njohja e Kosovës është e afërt

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të
x
BREAKING NEWS

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet sekustrimi i pasurive të personit që ka lidhje me grupe kriminale, i përfshirë në trafikun e kokainës në Gjermani

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet
x
BREAKING NEWS

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë ekonomik i Rusisë është gjithnjë e më katastrofik

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë
x
BREAKING NEWS

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet
x
BREAKING NEWS

Pezullohen nga puna 4 zyrtarë, zbardhen akuzat që rëndojnë

Pezullohen nga puna 4 zyrtarë, zbardhen akuzat që rëndojnë
x

Bota

Jepet alarmi! Zbulohet virusi i ngjashëm me Covid-19, dyshohet se është rezistent ndaj vaksinave

Jepet alarmi! Zbulohet virusi i ngjashëm me Covid-19, dyshohet se

Një virus i sapo zbuluar i ngjashëm me Covid i gjetur te lakuriqët rusë dyshohet se është i aftë të infektojë njerëzit dhe aktualisht është rezistent ndaj të gjitha vaksinave.

Një ekip studiuesish zbuloi se proteinat nga një virus lakuriq nate i njohur si Khosta-2 mund të migrojnë edhe në qelizat njerëzore.

Ndryshe nga infeksionet e njohura Covid, ai është rezistent ndaj antitrupave dhe popullatat e serumeve janë aktualisht të mbrojtura kundër.

Autori i studimit Michael Letko ka bërë thirrje që të zhvillohen vaksina universale për të ndihmuar në mbrojtjen kundër viruseve të tjerë të rrezikshëm që gjenden në natyrë.

Letko tha: Hulumtimi ynë tregon më tej se sarbekoviruset që qarkullojnë në kafshë të egra jashtë Azisë, madje edhe në vende si Rusia perëndimore ku u gjet virusi Khosta-2 paraqesin një kërcënim për shëndetin global dhe fushatat e vazhdueshme të vaksinave kundër SARS-CoV-2.

“Gjenetikisht, këta viruse të çuditshëm rusë dukeshin si disa nga të tjerët që ishin zbuluar diku tjetër nëpër botë, por për shkak se ata nuk dukeshin si SARS-CoV-2, askush nuk mendoi se ishin vërtet diçka për t’u shqetësuar. Por kur i pamë më tej, u befasuam kur zbuluam se mund të infektonin qelizat njerëzore.”

Viruset Khosta-1 dhe Khosta-2 u zbuluan te lakuriqët rusë në vitin 2020 dhe testet fillestare zbuluan se ata nuk përbënin kërcënim për njerëzit.

Ekipi i studiuesëve zbuloi se Khosta-2 mund të përdorë proteinën e saj për të infektuar qelizat duke u bashkuar me një proteinë receptori.

Testet më vonë treguan se Khosta-2 nuk u neutralizua nga vaksinat aktuale, teksa antitrupat nga njerëzit e infektuar me omicron rezultuan gjithashtu të paefektshëm.

Më të lexuarat