BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Jo më furnizim me gaz dhe naftë, Putin kërcënon BE, Rusia së shpejti me vendime të reja pas vendosjes së kufirit të çmimeve

Jo më furnizim me gaz dhe naftë, Putin kërcënon BE, Rusia

Rusia ka deklaruar se do të ndërpresë furnizimin me gaz dhe naftë të vendeve që mbështesin kufirin e çmimeve. Më parë Kremlini ka sinjalizuar se do t’i kundërpërgjigjet vendeve që vendosin një kufi çmimi për naftën ruse, duke refuzuar t’i sigurojë furnizime. G7 po konsideron të vendosë kufirin e naftës ruse nga deti në 65-70 dollarë për fuçi, megjithatë qeveritë e BE-së nuk kanë rënë dakord ende për një çmim dhe bisedimet janë vendosur të vazhdojnë. Kremlini ka thënë se do të marrë një vendim përfundimtar pasi të analizojë të gjitha shifrat. “Për momentin, ne i qëndrojmë qëndrimit të Presidentit Putin se ne nuk do të furnizojmë naftë dhe gaz për vendet që do të vendosin kapakun dhe do t’i bashkohen kufirit. Por ne duhet të analizojmë gjithçka përpara se të formulojmë pozicionin tonë”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Sipas burimeve, ambasadorët diskutuan mundësinë e vendosjes së një çmimi maksimal për naftën ruse në 65-70 dollarë për fuçi. Diskutimi zbuloi një ndarje të thellë midis vendeve që duan të ndëshkojnë Rusinë, si Polonia dhe shtetet baltike, të cilat e konsiderojnë këtë tavan shumë të lartë, dhe vendeve që marrin një pjesë të konsiderueshme të të ardhurave nga transporti i naftës, Greqia, Qipro, Malta dhe të tjerët, të cilët besojnë se niveli i pragut është shumë i ulët dhe kërcënon të dëmtojë tregtinë botërore të naftës. Për BE-në, vendosja e një tavani të çmimit të naftës ruse nuk ka të bëjë pak me krizën energjetike në Evropë, pasi një embargo për blerjen e naftës ruse nga deti ka qenë në fuqi në komunitet që nga 5 dhjetori. Prandaj, komponentët kryesorë të diskutimit nuk janë energjia, por tregtia dhe politika”, thuhet në faqen e internetit TASS.

Më të lexuarat