BREAKING NEWS

Kush do jenë ministrat e ardhshëm të Ramës? Kreshnik Spahiu nxjerr për herë të parë EMRAT: Do ketë prurje të reja!

Kush do jenë ministrat e ardhshëm të Ramës? Kreshnik Spahiu
x

Bota

Jo vetëm AstraZeneca, EMA jep njoftimin e rëndësishëm: Ekziston një lidhje mes kësaj vaksine dhe mpiksjeve të gjakut

Jo vetëm AstraZeneca, EMA jep njoftimin e rëndësishëm:

Rregullatori i barnave të Bashkimit Evropian ka filluar një rishikim për të vlerësuar mpiksjen e gjakut në njerëzit që morën vaksinën Johnson & Johnson Covid-19. Katër raste serioze të mpiksjes së pazakontë të shoqëruar me trombocite të ulëta të gjakut, njëra prej të cilave ishte fatale, janë shfaqur pas imunizimit me goditje J&J, tha të Premten Agjencia Evropiane e Barnave. Rregullatori tani po shqyrton çështjet e mundshme të sigurisë për dy vaksinat Covid, pasi edhe vaksina e AstraZeneca ishte e lidhur me një çrregullim të rrallë të mpiksjes së gjakut.

J&J po punon me rregullatorët për të vlerësuar të dhënat mbi mpiksjet e rralla dhe "aktualisht, nuk është krijuar asnjë lidhje e qartë shkakësore" me vaksinën, tha kompania në një deklaratë me email. Një nga rastet pas vaksinimeve të J&J ndodhi gjatë një prove klinike. Në atë kohë, kompania tha se nuk kishte gjetur prova se vaksina ishte në faj. Tre të tjerë ndodhën në SH.B.A., ku vaksina u është dhënë gati 5 milion njerëzve.

Rregullatori i BE-së gjithashtu filloi një rishikim për të vlerësuar pesë raste të raportuara të një çrregullimi të rrallë të quajtur sindromi i rrjedhjes kapilare në njerëzit që morën vaksinën AstraZeneca. EMA tha se nuk është e qartë nëse vaksina ishte e lidhur me çrregullimin, në të cilin lëngu që rrjedh nga enët e gjakut bën që indet të fryhen dhe presioni i gjakut të bjerë. Rregullatori i BE tha se nuk ka ende prova të mjaftueshme për të miratuar vaksinën ruse Sputnik V.