BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x

Bota

Joe Biden feston sot ditëlindjen, nuk do ta besoni sesa vjeç mbush

Joe Biden feston sot ditëlindjen, nuk do ta besoni sesa vjeç mbush

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden feston sot ditëlindjen. Biden mbush sot 78 vjeç.

Pas 2 muajsh, demokrati do të betohet si presidenti më i vjetër në historinë e kombit, duke thyer rekordin e republikanit Ronald Reagan, i cili u largua nga Shtëpia e Bardhë në 1989 kur ishte 77 vjeç.

Biden do të tregojë se ai ka forcën e duhur për t’i shërbyer kombit. “Ai duhet t’i provojë popullit amerikan se është fizikisht dhe mendërisht i aftë për këtë punë,” tha Ross Baker, një shkencëtar politik në Universitetin Rutgers i cili ka këshilluar ligjvënësit e të dyja palëve.

Gjatë fushatës, Trump, pak më i ri se rivali i tij(74 vjeç), nuk humbi rastin për të treguar gafat e Biden dhe për të argumentuar se demokratit i mungonte mprehtësia mendore për të udhëhequr kombin.

Të dy kritikët dhe disa mbështetës të Biden ishin të shqetësuar se ai po jepte mesazhin e gabuar në lidhje me gjendjen e tij, duke pasur parasysh programin ‘e lehtë’ të takimeve publike në krahasim me tubimet e plota të Trump.

Biden, në një intervistë për CNN në shtator, premtoi të ishte “plotësisht transparent” në të gjitha aspektet për sa i përket shëndetit të tij nëse do të zgjidhej president, por nuk specifikoi se si ai synon ta bëjë këtë.

Fushata provoi se Biden nuk është njësoj si të gjithë të moshës së tij. Mjeku i tij, Kevin O’Connor, në një raport mjekësor të lëshuar nga fushata në dhjetor, e përshkroi Biden  “të shëndetshëm, të fuqishëm, të aftë për të kryer me sukses detyrat e presidencës.”

O’Connor raportoi se Biden stërvitet pesë ditë në javë. Presidenti i zgjedhur u tha mbështetësve se gjatë pandemisë ai ushtrohej në shtëpi me një biçikletë Peloton, punë rutinore dhe pesha.

Në vitin 1988, Biden pësoi  dy aneurizma të rrezikshme për trurin, një përvojë që sipas tij e shndërroi atë në “burrin që do dëshironte të ishte”.

O’Connor gjithashtu vuri në dukje në raportin e tij se Biden ka të rrahura të parregullta kardiake, por nuk ka nevojë për ndonjë ilaç ose trajtim tjetër.

Një artikull në shtator nga një grup studiuesish në Journal on Active Aging arriti në përfundimin se Biden dhe Trump janë “super të moshuar” dhe ka të ngjarë të mbijetojnë më shumë se bashkëkohësit e tyre amerikanë dhe do të kujdesën për shëndetin e tyre dhe pas përfundimit të mandatit presidencial.