BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Joe Biden i jep goditjen e fuqishme Rusisë, zbardhet vendimi i fundit

Joe Biden i jep goditjen e fuqishme Rusisë, zbardhet vendimi i fundit

Presidenti amerikan, Joe Biden njoftoi sot në një konferencë shtypi në Madrid një paketë të re ndihme ushtarake amerikane për Ukrainën me vlerë rreth 800 milionë dollarë.

Por ai gjithashtu njoftoi se një koalicion prej më shumë se 50 vendeve në mbarë botën do t’i dërgonte Ukrainës sasi të mëdha armësh.

“Ministri ynë i Mbrojtjes ka mbledhur më shumë se 50 vende, të cilat kanë premtuar se do të dërgojnë armë në Ukrainë. Është një përpjekje globale për të mbështetur Ukrainën: po flasim për pothuajse 140 mijë sisteme antitank, më shumë se 600 tanke, pothuajse 500 copë armë artilerie, më shumë se 600 mijë copë municione artilerie dhe raketa të fuqishme, raketa kundër anijeve dhe sisteme të mbrojtjes ajrore”, pohoi i pari i shtetit amerikan në një konferencë për shtyp në Madrid.

Ndryshe, Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të krijojnë një seli të përhershme për Korpusin e Pestë të Ushtrisë Amerikane në Poloni, e cila do të përcaktonte praninë e saj në këtë vend në kufi me Ukrainën, të cilin e pushtoi Rusia.

Më pas, një nga qëllimet është dërgimi i një brigade shtesë në Rumani, e cila kufizohet gjithashtu me Ukrainën, raporton skynews.

Ai gjithashtu dëshiron të vendosë dy skuadrilje shtesë F-35 në Britaninë e Madhe, si dhe të vendosë dy shkatërrues të rinj në Spanjë.

Është gjithashtu e nevojshme të përmirësohet dislokimi rrotullues në Balltik dhe të krijohen sisteme të reja të mbrojtjes ajrore për Gjermaninë dhe Italinë.

Më të lexuarat