BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Joe Biden shtyn vizitën, ky shtet paralajmërohet të përgatitet për një ‘katastrofë të madhe’, shpallet gjendja jashtëzakonshme

Joe Biden shtyn vizitën, ky shtet paralajmërohet të

Guvernatori i Floridës ka paralajmëruar shtetin që të përgatitet për një “katastrofë të madhe” të mundshme pasi uragani i kategorisë së dytë Ian mbledh fuqi në Karaibe.

Erërat e forta filluan të godasin bregun jugor të Kubës mbrëmjen e së hënës. Ian pritet të zbresë në bregun perëndimor të Floridës diku të mërkurën.

Rruga e saktë e uraganit është e pasigurt, por guvernatori Ron DeSantis paralajmëroi për “ndikime të gjera në të gjithë shtetin”.

Banorët kanë grumbulluar ushqime, ujë, ilaçe dhe karburant.
Disa pjesë të shtetit nuk kanë parë një uragan të kësaj përmasash për rreth një shekull.

Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) tha se pret “forcim të shpejtë” nga Ian gjatë 48 orëve të ardhshme, ndërsa ai shkon në veri nga vendndodhja e tij aktuale 130 në perëndim të Kubës.

“Ky është një uragan vërtet i madh në këtë pikë,” tha guvernatori i Floridës në një konferencë shtypi të hënën, duke u kërkuar banorëve që “të qëndrojnë të qetë”, por “bëni atë që ju nevojitet për të qenë të përgatitur”.

Guvernatori shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për të gjithë Floridan gjatë fundjavës dhe ka aktivizuar 5,000 trupa të Gardës Kombëtare për të ndihmuar me përpjekjet e ndihmës.

DeSantis tha se Ian përbënte një rrezik të “rritjes së rrezikshme të stuhisë, reshjeve të dendura, përmbytjeve të shpejta, erërave të forta, deteve të rrezikshme dhe aktivitetit të izoluar tornadik”.

Një buletin i lëshuar në orën 2200 të së hënës nga NHC tha se Ian mund të shndërrohet në një stuhi të kategorisë së tretë me shpejtësi të erës 120 mph ose më të madhe deri në momentin që godet Kubën.

Mësimet e së martës janë anuluar në disa pjesë të ishullit dhe evakuimet janë në vend në një pjesë të vogël të provincave perëndimore, duke përfshirë afër rajonit të duhanit të vendit.

Autoritetet në Ishujt Kajman, një territor britanik, po punojnë për të siguruar kompensatë, thasë me rërë dhe furnizime të tjera për banorët vendas.

“Ne duhet të përgatitemi për më të keqen dhe absolutisht të lutemi dhe të shpresojmë për më të mirën,” tha Kryeministri Wayne Panton në një video të dielën.

Përgjatë bregut të Gjirit Tampa të Floridës, raftet e dyqaneve ushqimore u pastruan shpejt nga nevojat bazë dhe kishte radhë të gjata në pikat e karburantit.

“Asnjëherë nuk është shumë herët për t’u përgatitur,” shkroi në Twitter kryebashkiaku i Tampa, Jane Castor.

Zona Tampa mund të marrë goditjen e saj të parë të drejtpërdrejtë nga një uragan që nga viti 1921, thonë zyrtarët, dhe mund të shohë 10 këmbë stuhi që të shkaktojë përmbytje përgjatë bregut.

“Ju lutemi trajtojeni këtë stuhi seriozisht”, tha drejtori i Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Hillsborough, Timothy Dudley në një konferencë shtypi të hënën. “Kjo nuk është një stërvitje.”

Zyrtarët lokalë në Tampa, Miami dhe Fort Lauderdale po shpërndajnë thasë me rërë falas për të ndihmuar banorët të mbrojnë shtëpitë e tyre nga përmbytjet.

Meteorologët kanë thënë se përmbytjet e shpejta janë të mundshme deri të martën në gadishullin e Floridës dhe Florida Keys ndërsa uragani afrohet.

Shtëpia e Bardhë ka bërë gjithashtu deklaratën e saj të urgjencës, e cila do të ndihmojë zyrtarët federalë dhe shtetërorë të bashkërendojnë ndihmën dhe ndihmën ndaj fatkeqësive.

Zyrtarët federalë po vendosin gjithashtu miliona vakte dhe litra ujë në Florida dhe Alabaman fqinje.Presidenti Joe Biden ka shtyrë një vizitë të planifikuar në Florida të martën.

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida është vonuar gjithashtu. Raketa Artemis 1 u hodh nga pika e saj e lëshimit të hënën.

Parashikuesit kanë thënë se Kuba mund të shohë deri në 25 cm shi nga uragani Ian, ndërsa Xhamajka dhe ishujt Kajman mund të kenë nga 3-6 inç.