Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Johnson i kërkon BE shtyrjen e Brexit

Postuar: 21/10/2019 - 15:12

Kryeministri Boris Johnson i ka kërkuar Bashkimit Evropian, të vonojë Brexit pasi parlamenti britanik shtyu një vendim për të mbështetur marrëveshjen e tij të divorcit nga BE.
 
Por zoti Johnson gjithashtu bëri të qartë se ai personalisht kundërshton vonimin e daljes së Britanisë, të planifikuar për 31 tetor.
 
Në letrën e nënshkruar nga kryeministri Johnson, argumentohet se një vonesë do të "dëmtonte interesat e Britanisë dhe partnerëve tanë në BE".
 
Dje kryeministri Johnson u tha ligjvënësve se "vonesa e mëtejshme do të ishte e keqe për këtë vend, e keqe për Bashkimin Evropian dhe e keqe për demokracinë".
 
Një orë para afatit kohor, Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk tha në Twitter: "Kërkesa për shtyrjen e Brexitit sapo ka mbërritur. Tani do të filloj të këshillohem me udhëheqësit e BE-së se si të reagojmë".
 
Në një seancë të rrallë të fundjavës në parlament, ligjvënësit votuan 322-306 për të mos pranuar miratimin e tyre për marrëveshjen e Brexit derisa të miratohet legjislacioni për zbatimin e tij.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2019 - 21:18

Teksa dimri përfshin hemisferën veriore të tokës, do të kemi gjithnjë e më pak dritë por disa vende janë shumë më keq se të tjerat.
 

Postuar: 21/11/2019 - 21:03

Pas përplasjes fatale të avionit stërvitor T-38 Talon në bazën ajrore të Oklahoma, mediat venda

Postuar: 21/11/2019 - 20:50

Dy pilotë të forcave ajrore amerikane kanë humbur jetën pas një aksidenti gjatë stërvitjes në b

Postuar: 21/11/2019 - 20:36

Ushtria e Norvegjisë tha sot se ka nevojë për tanke të reja pasi tanket moderne ruse T-80BVM ja

Postuar: 21/11/2019 - 20:24

Presidenti rus Vladimir Putin parashikoi sot shpërbërjen e Bashkimit Evropian duke e krahasuar

Postuar: 21/11/2019 - 20:00

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u akuzua për korrupsion, mashtrime dhe shkelje të bes

Postuar: 21/11/2019 - 19:58

Ish-kryeministri italian dhe drejtuesi i Partisë Forca, Silvio Berlusconi tha sot se Kina është