Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Julian Assange mezi thotë emrin e tij në gjyqin kundër ekstradimit në SHBA

Postuar: 21/10/2019 - 18:20

Kreu i rrjetit Wikileaks, Julian Assange dukej sot që mezi mbante lotët teksa tha se  “nuk mendoj dot si duhet” teksa u paraqit në seancën gjyqësore kundër ekstradimit të kërkuar nga SHBA.
 
Assange belbëzonte e mezi nxirrte fjalët teksa konfirmoi emrin e tij e datën e lindjen, duke rritur spekulimet se ndaj tij është abuzuar qëllimisht në burgun britanik për ta bërë të paaftë të mbrohet në gjyq.
 
Qeveria e SHBA kërkon ekstradimin e 48-vjeçarit në lidhje me publikimin e mijëra dokumenteve të klasifikuara ku janë paraqitur abuzimet dhe shkeljet e qeverisë dhe ushtrisë së SHBA brenda dhe jashtë vendit.
 
Avokati i Assange, Mark Summers, e përshkroi tentativën e ekstradimit si një  “tentativë politike” nga administrata e SHBA “për t’i treguar gazetarëve pasojat e publikimit të informacioneve të paautorizuara”.
 
Assange, i cili mbahet në burgun e sigurisë së lartë në Belmarsh të Britanisë, i tha gjyqtares se po luftonte kundër një “superfuqie” me “burime të pakufizuara” ndërsa duke mbajtur lotët tha: “Nuk arrij të mendoj si duhet.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2019 - 22:26

Gazetari i Middle East Eye ka njoftuar se një kamp refugjatësh është bombarduar ditën e sotme nga forcat ushtarake të regjimit të Bashar Al Assad. Mësohet se 20 refugjatë kanë mbetur të vdekur.

Postuar: 20/11/2019 - 22:06

"Suksesi vjen kur kalon nga dështimi në dështim pa humbur entuziazmin”.

Postuar: 20/11/2019 - 21:02

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur propozimin e Gjermanisë për

Postuar: 20/11/2019 - 19:49

Shkencëtarët kanë thënë së fundi se hëna më e madhe e Saturnit ka shumë liqene, male e duna, ka

Postuar: 20/11/2019 - 18:15

Shërbimi i shtypit i marinës ruse tha se kanë nisur manovrat ushtarake të flotës së Detit të Zi

Postuar: 20/11/2019 - 17:11

Mediat e huaja kanë raportuar një ngjarje të rëndë që ka ndodhur ditën e sotme në Oklahoma të SHB

Postuar: 20/11/2019 - 16:18

Rrëfimi fantastik i ish-punonjësit të pastrimit Mickey Carroll për zhdukjen e milionave të llot