Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Julian Assange/ Suedia pezullon hetimin dhe akuzat ndaj kreut të Wikileaks

Postuar: 19/05/2017 - 18:04

Prokuroria e përgjithshme e Suedisë vendosi sot të tërhiqte akuzat e përdhunimit ndaj themeluesit të Wikileaks, Julian Assange.

Prokurorja Marianne Ny tha se është anuluar urdhërarresti ndaj tij është anuluar pasi nuk mudn të informohet për krimet.

45 vjeçari Assange, jeton prej vitit 2012 i ngujuar në ambasadën ekuadoriane në Londër, duke iu trembur ekstradimit në Suedi dhe më pas në SHBA, kryesisht prej publikimeve politike të rrjetit të tij Wikileaks.

Policia e Londrës tha se gjithsesi do ta arrestojnë atë kur të dalë nga ambasada, pasi përballet me akuzat relativisht më të vogla të refuzimit të daljes para gjykatës, e cila dënohet deri me 1 vit burgim.

Britania nuk komenton nëse ka marrë urdhër ekstradimi nga SHBA, e cila akuzon  Assange për publikimin e mijëra materialeve sekrete ushtarake dhe diplomatike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 20

Lajme nga e njejta kategori

Liderët botërore reagojnë ndaj fitores së Merkel dhe ngritjes së AfD

Postuar: 25/09/2017 - 16:49

Liderët botërorë përfshi dhe presidentin francez Emmanuel Macron kanë përgëzuar sot Angela Merkel për fitoren, ndërsa krerët e të djathtës radikale evropiane ngritën lart hyrjen në parlament të AfD.
 
Fushata Gjermani: Fiton Angela Merkel por e djathta radikale shton radhët

Postuar: 25/09/2017 - 16:46

Kancelarja gjermane Angela Merkel fitoi dje mandatin e katërt në krye të vendit, pas zgjedhjeve të fundjavës, ku partia e të djathtës gjithashtu hyn në parlament për herë të p

Postuar: 25/09/2017 - 16:43

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe tha sot se parlamenti do të shpërndahet dhe zgjedhje të reja do të mbahen në tetor, ku Abe do të sfidohet nga kryebashkiakja e Tokios, Yuri
Francë, kamionistët bllokojnë rrugët në protestë ndaj reformave të punës

Postuar: 25/09/2017 - 16:42

Kamionistët francezë ngritën sot bllokada rrugore pranë depozitave të naftës në të gjithë vendin, në protestë ndaj reformave të punës së presidentit  Emmanuel Macron.
Referendumi kurd, Erdogan kërcënon me ndalimin e naftës

Postuar: 25/09/2017 - 16:40

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan tha sot se Ankaraja do të mbyllë kufijtë e saj me veriun e Irakut dhe do të bllokojë importet e naftës nëse vazhdojnë me referendumin e pav

Postuar: 24/09/2017 - 21:47

Sipas sondazheve të fundit kancelarja Angela Merkel fitoi mandatin e katërt për të qeverisur vendin ka folur para popullit gjerman.

Barzani: Krahinet kurde do të votojnë për pavarësinë, megjithë kundërshtimet

Postuar: 23/09/2017 - 16:24

Presidenti i rajonit kurd gjysmë-autonom të Irakut, u zotua sot të vazhdojë përpara me planet e referendumit të shtetit kurd, megjithë kundërshtimin e Irakut he fuqive ndërkom