Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto janë 11 qytetet më të sigurta në botë, mes tyre dhe metropolitane

Postuar: 13/11/2017 - 22:51

Edhe pse duket sikur sa më i madh të jetë një qytet aq më shumë i pasigurt është,jo gjithmonë ky paragjykim është i saktë.

Në fakt disa prej qyteteve më të sigurta në botë janë urbane, me shkallë të ulët të krimit dhe nivel të lartë të sigurisë.

The Economist 2017, ka ranguar disa prej qyteteve më të sigurta, bazuar në faktorët personal të sigurisë, sigurinë digjitale, sigurinë shëndetësore dhe atë infrastrukturore, shkruan Independent. 

Kjo është lista e 11 qyteteve më të sigurta në botë:

1. Tokio-Japoni.

2. Singapor

3. Osaka-Japoni

4. Toronto-Kanda

5. Mellburn- Australi

6. Amsterdam-Holandë

7. Sidnej- Australi

8. Stokholm-Suedi

9. Hong Kong-Kinë

10. Cyrih-Zvicër

11. Frankfurt-Gjermani

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2018 - 18:07

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot se qeveria e saj mund t’i ofrojë vendeve të tjera të BE-së mbështetje financiare nëse marrin pas migrantët që janë regjistruar si azilantë në këto vende.Merkel tha

Donald Trump: Gjermanët po kthehen kundër qeverisë prej emigracionit

Postuar: 18/06/2018 - 16:27

Presidenti amerikan Donald trump nisi sot një sulm kundër qeverisë së kancelares Angela  M
Londër, 3 tre të rinj të vrarë nga treni

Postuar: 18/06/2018 - 15:58

Policia e Londrës njoftoi sit se tre të rinj janë gjetur të vdekur brenda trasesë së trenit në
Izraeli do t'i dënojë me 10 vjet burg ata që filmojnë dhunën e ushtarëve

Postuar: 18/06/2018 - 15:44

Izraeli po kalon njw ligj që ndalon filmimin fotografohet në bazat ushtarake ose në vendet e ko

Postuar: 18/06/2018 - 13:29

Telashe te medha per gazetaren e New York Times, Ali Watkins.

Postuar: 18/06/2018 - 12:43

Qeveria gjermane ka përgënjeshtruar lajmet për mundësinë që kancelarja Angela Merkel të kërkojë n