BREAKING NEWS

Shqipëria nuk gjen qetësi / Plas arma në Elbasan, ekzekutohet një person në makinë

Shqipëria nuk gjen qetësi / Plas arma në Elbasan, ekzekutohet
x

Bota

"Ka efekte anësore", Danimarka bllokon vaksinën anti-Covid

"Ka efekte anësore", Danimarka bllokon vaksinën anti-Covid

Danimarka, njoftoi sot se do të bllokojë vaksinën Johnson & Johnson për shkak të efekteve të mundshme anësore.

Si Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ashtu edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë i kanë dhënë “dritën jeshile” kësaj vaksine.

“Autoriteti Kombëtar Shëndetësor Danez ka arritur në përfundimin se përfitimet e përdorimit të vaksinës Johnson & Johnson për Covid-19 nuk tejkalojnë rrezikun e një efekti anësor të mundshëm, VITT (një lloj shumë i rrallë i trombozës) tek njerëzit që marrin vaksinën.

Si rezultat, programi danez i vaksinimit masiv për Covid-19 do të vazhdojë pa vaksinën Johnson & Johnson” thuhet në deklaratë. Sot, katër vaksina kundër Covid-19 përdoren në Evropë: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.

Më të lexuarat