BREAKING NEWS

Dridhet vendi/ Tërmeti i fortë në Shqipëri. Ja sa ishte magnituda dhe epiqendra

Dridhet vendi/ Tërmeti i fortë në Shqipëri. Ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”, ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”, ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x

Bota

Ç'ka nuk dinim për Mbretëreshën Elizabeth II? Si luftoi kancerin në vitin e fundit të jetës së saj

Ç'ka nuk dinim për Mbretëreshën Elizabeth II? Si

Mbretëresha Elizabeth II luftoi fshehurazi me kancerin në vitin e fundit të jetës së saj. Kështu pohoi një mik i Princit Philip në një libër të ri. Në biografinë "Elizabeth: An Intimate Portrait", që do të publikohet më 8 dhjetor, shkrimtari dhe miku i bashkëshortit të Mbretëreshës Elizabeth Gyles Brandreth pretendon se monarku i ndjerë vuante nga një formë e kancerit të palcës së eshtrave, simptoma më e zakonshme e të cilit është dhimbja në kocka.

Vihet re se certifikata e saj e vdekjes, e lëshuar në shtator, ka regjistruar zyrtarisht shkakun e vdekjes së saj "pleqërinë".

“Kisha dëgjuar se mbretëresha kishte një formë mielome – kancer në palcën e eshtrave – që do të shpjegonte lodhjen e saj dhe humbjen e peshës. Simptoma më e zakonshme e mielomës është dhimbja e kockave, veçanërisht në legen dhe në pjesën e poshtme të shpinës, dhe mieloma e shumëfishtë është një sëmundje që prek shpesh të moshuarit,”- shkruan Brandreth.

Si reagoi ajo ndaj skandalit të Andrew, si u përball me vdekjen e Princit Philip

Ndërkohë, Brandreth, e cila mban një pozicion unik si mik dhe biograf i familjes mbretërore, tregon se mbretëresha kishte thënë se donte të ishte e zënë pasi kjo e ndihmoi të përballonte humbjen e burrit të saj prej 73 vitesh, Filipit. Sipas fjalëve të dukeshës së atëhershme të Cornwall dhe tani gruaja mbretërore Camilla, e cila gjithashtu foli me autorin, vjehrra e saj ishte thjesht "e pandalshme".

Në të njëjtën kohë, sipas librit, monarku i ndjerë ishte një nënë e dashur, por ajo ishte e gatshme të merrte vendime të vështira kur ishte e nevojshme, siç e dëshmoi në rastin e "fëmijës së saj të dashur", Princit Andrew. Edhe pse ajo e ruajti "besimin" e saj te djali i saj i dytë, ajo nuk hezitoi t'i hiqte atij privilegjet mbretërore pas intervistës së tij katastrofike me Jeffrey Epstein në vitin 2019.

Mbretëresha Elizabeth, megjithatë, qëllimisht e lejoi veten të fotografohej duke hipur me Andrew në Windsor Park një ditë pasi ajo e liroi atë nga detyrat e tij mbretërore për të treguar mbështetjen e saj personale. Ajo ishte gjithashtu në favor të paraqitjes së tij pranë saj në shërbimin përkujtimor të Princit Philip.

Mbretëresha ishte gjithmonë e matur dhe nuk thoshte kurrë më shumë se ç'duhej. Kur Andrew i tregoi nënës së tij të gjithë historinë e miqësisë së tij me pedofilin e dënuar Epstein, ajo dëgjoi me kujdes dhe u përgjigj me një fjalë.

"Interesante".