BREAKING NEWS

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga Shqipëria, ishte pajisur me dokumente greke

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga
x
BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x

Bota

Ka shënuar viktimat e para/ OBSH del me njoftimin e frikshëm për virusin më të ri

Ka shënuar viktimat e para/ OBSH del me njoftimin e frikshëm për

Virusi Marburg ka vrarë pesë njerëz në rajonin veriperëndimor Kagera të Tanzanisë, tha ministria e shëndetësisë në vend. Temperatura e lartë është një simptomë e zakonshme e virusit vdekjeprurës të ngjashëm me Ebola, e ndjekur shpesh nga gjakderdhja dhe dështimi i organeve.

Tre persona po trajtohen në spital dhe autoritetet po gjurmojnë 161 kontakte. Strategjia e Tanzanisë për të kontrolluar përhapjen u vlerësua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Drejtori rajonal i OBSH-së për Afrikën, Dr Matshidiso Moeti, tha: “Përpjekjet e autoriteteve shëndetësore të Tanzanisë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes janë një tregues i qartë i vendosmërisë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive shpërthimit.”

Moeti tha se OBSH po punon me qeverinë e Tanzanisë për të rritur me shpejtësi masat e kontrollit për të ndaluar përhapjen e virusit. Virusi Marburg është po aq vdekjeprurës sa Ebola, pjesë e familjes së filoviruseve, dhe vret mesatarisht gjysmën e të infektuarve, thotë OBSH.