BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Bota

Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas 1 viti

Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas

Ka shumë atraksione turistike që pretendojnë se janë të përndjekura nga hije dhe fantazma, por janë të rralla ato që mund të vrasin turistët që i vizitojnë.

E tillë dyshohet të jetë një kështjellë “e mallkuar” në rajonin Zvikoc, në Republikën Çeke. Kalaja e Zvikocit është një godinë e shekullit të 13-të e vendosur në zemër të vendit midis dy lumenjve të mëdhenj Vltava dhe Otava.

Është e mahnitshme ta shikosh, por turistët duhet të jenë të kujdesshëm se ku shkelin që të mos përplasen me një nga banorët e lashtë dhe më të frikshëm të kështjellës.

Thuhet se kështjella është e përndjekur nga një zonjë me të bardha, e cila kalon nëpër mure në fund të natës duke qarë tmerrësisht.

Poshtë kuvertës, në katakombet e lagura të kështjellës, thuhet se bredhin përgjaktarë djallëzorë dhe kërcejnë në thembrat e disa turistëve që kanë dëshmuar se i kanë dëgjuar të ulërijnë natën. Por fama e këtyre dy fantazmave zbehet kur mëson për fantazmën tjetër që ndjek kështjellën, një demon.

Spektri, i njohur si Zvíkovský Rarášek është një figurë që është e zakonshme në bestytnitë çeke dhe ai pretendohet të jetë i keq deri në thelbin e tij.

Ky demon thuhet se është parë në kështjellë për qindra vjet, kryesisht në dy kullat që rrethojnë fortesën e madhe. Më e vjetra nga këto kulla, Kulla e Zezë, është pika e preferuar e “Spektrit” në kështjellë dhe konsiderohet fat i keq të hysh në të.

Supersticioni sipas banorëve që e besojnë dikton që kushdo që shkon në majë të Kullës së Zezë ose kalon vetëm një natë në kështjellë, do të ketë një fund të tmerrshëm si vdekja nga një sëmundje brenda një viti, të shkaktuar nga vetë djalli që lëviz aty.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ai është gjithashtu i njohur për nxjerrjen e prizave nga muri dhe fikjen e dritave sipas turistëve që kanë vizituar Kështjellën.

Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas