BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Bota

Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas 1 viti

Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas

Ka shumë atraksione turistike që pretendojnë se janë të përndjekura nga hije dhe fantazma, por janë të rralla ato që mund të vrasin turistët që i vizitojnë.

E tillë dyshohet të jetë një kështjellë “e mallkuar” në rajonin Zvikoc, në Republikën Çeke. Kalaja e Zvikocit është një godinë e shekullit të 13-të e vendosur në zemër të vendit midis dy lumenjve të mëdhenj Vltava dhe Otava.

Është e mahnitshme ta shikosh, por turistët duhet të jenë të kujdesshëm se ku shkelin që të mos përplasen me një nga banorët e lashtë dhe më të frikshëm të kështjellës.

Thuhet se kështjella është e përndjekur nga një zonjë me të bardha, e cila kalon nëpër mure në fund të natës duke qarë tmerrësisht.

Poshtë kuvertës, në katakombet e lagura të kështjellës, thuhet se bredhin përgjaktarë djallëzorë dhe kërcejnë në thembrat e disa turistëve që kanë dëshmuar se i kanë dëgjuar të ulërijnë natën. Por fama e këtyre dy fantazmave zbehet kur mëson për fantazmën tjetër që ndjek kështjellën, një demon.

Spektri, i njohur si Zvíkovský Rarášek është një figurë që është e zakonshme në bestytnitë çeke dhe ai pretendohet të jetë i keq deri në thelbin e tij.

Ky demon thuhet se është parë në kështjellë për qindra vjet, kryesisht në dy kullat që rrethojnë fortesën e madhe. Më e vjetra nga këto kulla, Kulla e Zezë, është pika e preferuar e “Spektrit” në kështjellë dhe konsiderohet fat i keq të hysh në të.

Supersticioni sipas banorëve që e besojnë dikton që kushdo që shkon në majë të Kullës së Zezë ose kalon vetëm një natë në kështjellë, do të ketë një fund të tmerrshëm si vdekja nga një sëmundje brenda një viti, të shkaktuar nga vetë djalli që lëviz aty.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ai është gjithashtu i njohur për nxjerrjen e prizave nga muri dhe fikjen e dritave sipas turistëve që kanë vizituar Kështjellën.

Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas Kalaja e mallkuar që askush nuk do donte ta vizonte, kush e shkel vdes pas