BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Bota

Kambanat e luftës po bien, Kina “i tregon dhëmbët” Tajvanit dhe paralajmëron se do të shtypë ndërhyrjet e huaja, zhvillime alarmuese për botën

Kambanat e luftës po bien, Kina “i tregon dhëmbët”

Gjakrat po nxehen shumë përreth ishullit të Tajvanit dhe shteti kinez si duket nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga pretendimet e tij. Një lojë ushtarake po sponsorizon edhe më shumë përshkallëzimin e tensioneve mes këtyre dy vendeve, ku përmasat mund ti kalojnë kufijtë e tyre. Ky paralajmërim mbështetet në pozicionimin që ka marrë SHBA e cila ka bërë me dije se do ndërhyjë në çdo rast për të mbrojtur Tajvanin, ndërkohë edhe Rusia e cila shfaq hapur ‘miqësinë e mirë’ me Pekinin. Kina njoftoi ditën e djeshme se kishte organizuar stërvitje të reja ushtarake rreth Tajvanit, ku aktualisht po vizitojnë pesë parlamentarë amerikanë, dy javë pas mbërritjes së Nancy Pelosi , denoncuar hapur nga Pekini. Kina ka hedhur akuzat e forta duke i cilësuarvizitat e diplomatëve amerikanë si mashtrime politike që minojnë paqen dhe stabilitetin përtej ngushticës së Tajvanit.

Qëndrimi i ashpër i Kinës

Ushtria kineze tha në një deklaratë:“Më 15 gusht, Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze mbajti një patrullë të përbashkët gatishmërie luftarake me shumë shërbime dhe stërvitje luftarake në det dhe hapësirën ajrore rreth Tajvanit. Manovrat e reja përbëjnë "një pengesë solemne kundër Shteteve të Bashkuara dhe Tajvanit, të cilat vazhdojnë të luajnë mashtrime politike dhe minojnë paqen dhe stabilitetin përtej ngushticës së Tajvanit" , tha Shi Yi, zëdhënës i komandës së teatrit lindor të ushtrisë kineze, duke premtuar se "me vendosmëri mbrojnë sovranitetin kombëtar” .Ndërkohë në përditësimin e saj, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha të dielën se kishte zbuluar njëzet e dy avionë dhe gjashtë anije kineze që operonin pranë ngushticës. Njëmbëdhjetë prej avionëve kaluan vijën e mesme, një demarkacion jozyrtar midis Tajvanit dhe Kinës që Pekini nuk e njeh.

Kina përgjigje ushtarake për vizitën e parlamentarëve amerikanë

Këto manovra të reja ushtarake nga Kina vijnë pasi një delegacion nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara i përbërë nga një senator dhe katër përfaqësues të parlamentit, demokratë dhe një republikan  mbërriti në Taipei të dielën në mbrëmje për të takuar Presidentin e ishullit, Tsai Ing-Wen, pritje e organizuar në Ministrinë e Jashtme.Një vizitë e mirëpritur në një deklaratë për shtyp nga Ministria e Jashtme e Tajvanit, për të cilën të zgjedhurit amerikanë "dëshmojnë kështu një miqësi që nuk trembet nga kërcënimet nga Kina dhe nënvizon mbështetjen e vendosur të Shteteve të Bashkuara për Tajvanin" . Vizita e paparalajmëruar fokusohet në tregtinë, sigurinë rajonale dhe ndryshimet klimatike, sipas Institutit Amerikan në Tajvan.Megjithatë, ajo vjen pas mbërritjes, dy javë më parë, të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve amerikanë, Nancy Pelosi, në këtë ishull. E zemëruar, Kina i ishte përgjigjur kësaj vizite me manovra ushtarake, më të mëdhatë e kryera ndonjëherë nga Pekini rreth Tajvanit .Ushtria kineze kishte vendosur anije luftarake, raketa dhe avionë luftarakë duke simuluar një bllokadë të ishullit. Nga ana e tij, Taipei kishte akuzuar Kinën se kishte përdorur pretekstin e vizitës së zonjës Pelosi për të trajnuar për një pushtim. Si përgjigje, Shtetet e Bashkuara rikonfirmuan angazhimin e tyre ndaj rajonit.Pekini, i cili e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur, teksa nisi stërvitje të mëdha ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, vizitoi Taipein. Gjithashtu Kina mori vendimin për të sanksionuar Pelosin dhe anëtarët e familjes së saj. Tetë kundërmasa të shpallura nga Pekini përfshijnë anulimin e telefonatave midis zyrtarëve ushtarakë amerikanë dhe kinezë, takimin e punës midis departamenteve të mbrojtjes kineze dhe amerikane dhe pezullimin e bashkëpunimit Kinë-SHBA për migracionin e paligjshëm, kontrollin e drogës dhe ndryshimet klimatike.