Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kanada, Justin Trudeau shpërndan parlamentin, thërret zgjedhje të reja

Postuar: 11/09/2019 - 19:03

Kryeminsitri i Kanadasë Justin Trudeau ka shpallur zgjedhje të reja dhe ka shpërndarë parlamentin e vendit.
Kryeministri i u takua me guvernatoren e përgjithshme Julie Payette, që vepron si kryetare e shtetit, e cila dha miratimin e saj për fushatën federale elektorale gjashtë javore.

 “Kanadezët do të shkojnë në zgjedhje më 21 tetor,” tha Trudeau jashtë rezidencës zyrtare të Payette në Ottawa.

“ne kemi bërë shumë në katër vitet e fundit por e vërteta është se vetëm sa kemi nisur”, shtoi ai, duek thënë se kanadezët duhet të vendosin nëse të rikthehen te politikat e dështuara të qeverisë konservatore.

Trudeau është vlerësuar për politikat e tij progresive poir është dëmtuar nga disa skandale të brendshme.
Sondazhet thonë se opozita konservatore ndjek nga afër Liberalët e Trudeau.

Prej vitit 1935 asnjë qeverie kanadeze që ka fituart maxhoran cen nuk ka humbur në zgj3ehdjet e dyta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 22:17

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo obj

Postuar: 19/09/2019 - 21:57

Ish-gjenerali i forcave ajrore ruse Pyotr Deynekin, kritikoi sot gatishmërinë e forcave ajrore

Postuar: 19/09/2019 - 20:04

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta

Postuar: 19/09/2019 - 19:53

Marina ruse tha sot se do të jetë e para që do të pajisë nëndetset e saj me raketa supersonike

Postuar: 19/09/2019 - 19:16

Gjatë 22 shtatorit Irani do të mbajë paradën ushtarake në Gjirin Persik, ku do të marrin pjesë

Postuar: 19/09/2019 - 19:07

Presidenti francez Emmanuel Macron tha së fundmi në një intervistë se protestat e Jelekëve të V

Postuar: 19/09/2019 - 18:44

Diçka misterioze ka ndodhur në hapësirë rreth gjysmë miliardi vjet më parë e cila nisi një nga