BREAKING NEWS

Koalicion me Ramën në 2021? Ilir Meta jep përgjigjen e prerë, surprizon me deklaratën për Kryemadhin: Jam mërzitur! Do ju tregoj mesazhet e Monikës e Vasilit

Koalicion me Ramën në 2021? Ilir Meta jep përgjigjen e
x

Bota

Kanada, Justin Trudeau shpërndan parlamentin, thërret zgjedhje të reja

Kanada, Justin Trudeau shpërndan parlamentin, thërret zgjedhje të

Kryeminsitri i Kanadasë Justin Trudeau ka shpallur zgjedhje të reja dhe ka shpërndarë parlamentin e vendit.
Kryeministri i u takua me guvernatoren e përgjithshme Julie Payette, që vepron si kryetare e shtetit, e cila dha miratimin e saj për fushatën federale elektorale gjashtë javore.


 “Kanadezët do të shkojnë në zgjedhje më 21 tetor,” tha Trudeau jashtë rezidencës zyrtare të Payette në Ottawa.


“ne kemi bërë shumë në katër vitet e fundit por e vërteta është se vetëm sa kemi nisur”, shtoi ai, duek thënë se kanadezët duhet të vendosin nëse të rikthehen te politikat e dështuara të qeverisë konservatore.


Trudeau është vlerësuar për politikat e tij progresive poir është dëmtuar nga disa skandale të brendshme.
Sondazhet thonë se opozita konservatore ndjek nga afër Liberalët e Trudeau.


Prej vitit 1935 asnjë qeverie kanadeze që ka fituart maxhoran cen nuk ka humbur në zgj3ehdjet e dyta.