BREAKING NEWS

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe ka një lutje për të gjithë: Më është rikthyer sërish tumori në tru. Të mërkurën do duhet prapë me u përballë mes jetës edhe vdekjes!

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Bota

Kaos në këtë shtet/ Bie qeveria, ushtria arreston 5 zyrtarë të lartë, thirrje të forta që njerëzit të mbushin rrugët me protesta. Zbardhet situata e tensionuar çfarë po ndodh

Kaos në këtë shtet/ Bie qeveria, ushtria arreston 5 zyrtarë

Forcat ushtarake arrestuan të hënën të paktën pesë figura të larta të qeverisë sudaneze, thanë zyrtarët, ndërsa grupi kryesor pro-demokratik i vendit u bëri thirrje njerëzve të dalin në rrugë për të kundërshtuar një grusht shteti të dukshëm ushtarak.

Shoqata e Profesionistëve Sudanezë, një grup që kryeson kërkesat për një tranzicion drejt demokracisë, tha gjithashtu se kishte ndërprerje të sinjalit të internetit dhe telefonit në të gjithë vendin.

Një marrje e mundshme e pushtetit nga ushtria do të ishte një pengesë e madhe për Sudanin, i cili është përballur me një tranzicion drejt demokracisë që kur autokrati për një kohë të gjatë Omar al-Bashir u rrëzua nga protestat masive.

Arrestimet e së hënës vijnë pas javësh tensionesh në rritje midis udhëheqësve civilë dhe ushtarakë të Sudanit.

Një përpjekje e dështuar për grusht shteti në shtator e copëtoi vendin sipas linjave të vjetra, duke vënë përballë islamistët më konservatorë që duan një qeveri ushtarake – kundër atyre që rrëzuan al-Bashir më shumë se dy vjet më parë në protesta masive.

Ditët e fundit, të dy kampet kanë dalë në rrugë në demonstrata.

Arrestimet e pesë figurave të qeverisë u konfirmuan nga dy zyrtarë të cilët folën në kushte anonimiteti pasi nuk ishin të autorizuar të flisnin për mediat.

Zyrtarët thanë se anëtarët e ndaluar të qeverisë përfshijnë Ministrin e Industrisë Ibrahim al-Sheikh, Ministrin e Informacionit Hamza Baloul dhe Mohammed al-Fiky Suliman, anëtar i organit kalimtar qeverisës të vendit, i njohur si Këshilli Sovran, dhe Faisal Mohammed Saleh, një këshilltar për mediat I Kryeministrit Abdalla Hamdok.

Vendndodhja e Kryeministrit Hamdok nuk ishte menjëherë e qartë, mes raporteve të mediave se forcat e sigurisë ishin vendosur jashtë shtëpisë së tij në Khartoum.

Fotografitë që qarkullojnë në internet treguan burra me uniformë që qëndronin në errësirë, me shumë gjasa pranë shtëpisë së tij.

Ayman Khalid, guvernator i shtetit që përmban kryeqytetin, Khartoum, u arrestua gjithashtu, sipas faqes zyrtare në Facebook të zyrës së tij.

Arrestimet pasuan takimet që I Dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Bririn e Afrikës, Jeffrey Feltman, pati me udhëheqësit ushtarakë dhe civilë sudanezë të shtunën dhe të dielën në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjen. Faqja e internetit e lajmeve të Sudanit theksoi takimet me zyrtarët ushtarakë.

NetBlocks, një grup që gjurmon ndërprerjet në të gjithë internetin, tha se kishte parë një “ndërprerje të konsiderueshme” në lidhjet e internetit në linjë fikse dhe celulare në të gjithë Sudanin me ofrues të shumtë herët të hënën.

“Metrikat vërtetojnë raportimet nga përdoruesit që ndërprerjet e rrjetit duken në përputhje me një mbyllje të internetit,” tha grupi gjurmues. “Ndërprerja ka të ngjarë të kufizojë shpërndarjen e lirë të informacionit në internet dhe të lajmeve për incidentet në terren.”