BREAKING NEWS

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën paralajmërimin e fortë: Publikimet janë mesazhe, sulmi kibernetik vazhdon

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën
x
BREAKING NEWS

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i kriminalistikës ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e fortë: Bisedat e 506 mijë shqiptarëve në WhatsApp janë nxjerrë në shitje

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen reagimi i ministrit të Jashtëm: Hipokrizi, Kosova pjesë e Serbisë!

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e përbashkët: Vëllezërit nga Kosova kanë paguar oligarkët për të ardhur në tokën amë! Ballkani Hapur tradhtia më e madhe

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e
x
BREAKING NEWS

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën thirrjen e fortë Bashkisë dhe e paralajmëron

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën
x
BREAKING NEWS

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare këngëtares Dua Lipa

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare
x
BREAKING NEWS

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha zbulon arsyen pse u largua nga parlamenti

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha
x
BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x

Bota

Kapet “spiuni i Putinit” në SHBA, kush është transi që përfundoi në pranga

Kapet “spiuni i Putinit” në SHBA, kush është transi

Një oficer amerikan, së bashku me gruan e tij, u akuzuan dhe u arrestuan për ofrimin e informacioneve për Rusinë në lidhje me luftën në Ukrainë, sipas Departamentit të Drejtësisë së SHBA-së për komplot. Në pranga janë  Jamie Lee Henry, një trans major në ushtri dhe gruaja e tij  Anna Gabrielian, një anesteziste rusisht-folëse. Ata akuzohen se i kanë ofruar informacione të ndjeshme dhe veçanërisht mjekësore për ushtarët amerikanë dhe të afërmit e tyre një agjenti të fshehtë të FBI,.duke u paraqitur si përfaqësues i ambasadës ruse. Sipas Departamentit të Drejtësisë, më 17 gusht, Anna Gabrielian takoi agjentin federal në një hotel dhe i besoi atij se ndihej " e motivuar nga patriotizmi ndaj Rusisë për t'i ofruar çdo ndihmë të mundshme Rusisë, edhe nëse do të thoshte të pushohej nga puna ose të shkonte në burg ". Gruaja shtoi gjithashtu se kishte kontaktuar me ambasadën ruse për t'i ofruar ndihmë si nga ana e saj ashtu edhe nga ana e bashkëshortit të saj. Aktakuza, ndër të tjera, flet për Jamie Lee Henry-n si burrë, por emri i tij u përhap në lajme në 2015-ën për t'u bërë oficeri i parë i ushtrisë së hapur transgjinore.

Më pas, më 31 gusht, ambasadori i rremë do të takonte të dy bashkëshortët në një hotel afër Uashingtonit. Këtu do të jepeshin informacione mjekësore që Rusia mund t'i përdorte në avantazhin e saj . Sipas agjentit të FBI-së, Henri u lidh me të si burrë dhe tha se donte të angazhohej për të ndihmuar Rusinë, aq sa kishte menduar të bashkohej me ushtrinë dhe të luftonte në Ukrainë. Megjithatë, për shkak të mungesës së përvojës së tij në fushën e betejës, kjo mundësi do të ishte mohuar. Jo vetëm kaq, burri raportoi gjithashtu se "Shtetet e Bashkuara po përdorin ukrainasit për të shfryrë zemërimin e tyre kundër Rusisë". Sipas dokumenteve të gjykatës, dy bashkëshortët rrezikojnë dënime shumë të rënda:pesë vjet burg federal për akuza konspirative dhe maksimumi dhjetë vjet burg federal për çdo informacion të dhënë.