BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

"Kapriçot" e motit, për herë të parë temperatura mesatare globale rritet në shifrat më të larta brenda dite

"Kapriçot" e motit, për herë të parë

Për herë të parë, temperatura mesatare globale të premten, më 17 nëntor, ishte më shumë se 2 gradë Celsius më e lartë se mesatarja sezonale e epokës para-industriale, pra mbi tavanin e Marrëveshjes së Parisit për një ditë, sipas një njoftimit të Observatorit Europian të Kopernikut.

Sipas të dhënave të përkohshme, temperaturat globale ishin, më 17 nëntor, 2,06 gradë Celsius mbi temperaturën mesatare të regjistruar nga 1850 deri në 1900, tha Samantha Burgess, nënkryetare e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut.

“Kjo është dita e parë që temperatura globale ka tejkaluar me më shumë se 2 gradë Celsius”, tha ajo.

Megjithatë, ky prag duhet të tejkalohet mesatarisht gjatë disa viteve në mënyrë që të konsiderohet se pragu i Marrëveshjes së Parisit është tejkaluar.

Marrëveshja, e nënshkruar në vitin 2015 pas samitit të klimës COP21 të OKB-së, synon të mbajë “rritjen e temperaturës mesatare globale nën 2 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale” dhe të vazhdojë përpjekjet “në mënyrë që të kufizohet rritja e temperaturës në 1.5 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale”.

Më të lexuarat