BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Bota

"Katastrofë e vërtetë dhe një valë e re e pandemisë"/ Njihuni me vendet europiane që kanë rikthyer masat anti-Covid

"Katastrofë e vërtetë dhe një valë e re e

Vendet europiane që kanë rikthyer masat anti-Covid janë kryesisht vendet e Europës Lindore, të cilat po “paguajnë” çmimin e normave të ulëta të vaksinimit.

Letonia të mërkurën u bë shteti i parë anëtar i BE -së që mbylli përkohësisht aktivitetet ekonomike, pasi rritja e rasteve ushtroi presion mbytës mbi sistemin shëndetësor.

Vendi mbylli baret dhe dyqanet, vendosi një shtetrrethim, ndërkohë që edhe mësimi do të jetë online për studentët.

“Për katër javë, ne të gjithë do të kalojmë në një regjim më të rreptë,” tha kryeministri Christian Karnis, duke njoftuar bllokimin e ri.

Edhe Estonia pritet të ndjekë të njëjtin shembull. Rumania, ku më pak se një e treta e popullsisë së saj prej 19 milionë është e vaksinuar, i është drejtuar tashmë Organizatës Botërore të Shëndetësisë për ndihmë pas rritjes së rasteve dhe huumbjeve të jetëve.

Zyrtarët e kanë krahasuar situatën me skenat në Itali kur virusi u përhap për herë të parë vitin e kaluar, ndërsa, siç theksojnë autorët e Bloomberg, kriza e brendshme politike me të cilën po përballet vendi ndërlikon përpjekjet për të gjetur dhe zbatuar zgjidhje të reja dhe efektive.

Presidenti rumun Klaus Johannes njoftoi mbylljen dy javore të shkollave. Gjithashtu maska do të jetë sërish e detyrueshme. Ai foli për një “katastrofë të vërtetë” dhe një “valë të re të pandemisë “. E njëjta situatë paraqitet edhe në Bullgari, shteti anëtar i BE -së me shkallën më të ulët të vaksinimit – vetëm 1/5 e popullsisë është e vaksinuar.

Qeveria ka vendosur disa kufizime për hyrjen në restorante, dyqane dhe galeri dhe shkollat ??do të mbyllen. Në Poloni, autoritetet po monitorojnë rritjen e rasteve dhe pritet të merret një vendim deri në fund të javës, nëse situata vazhdon të përkeqësohet.

Presidenti rus Vladimir Putin ka vendosur kufizime më të ashpra që nga maji.