Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kenia, 11 të vdekur në trazirat pas-zgjedhore

Kenia, 11 të vdekur në trazirat pas-zgjedhore

Postuar: 12/08/2017 - 16:33

Policia e Kenias ka vrarë të paktën 11 njerëz gjatë fushatës së shtypjes së protestave pas-zgjedhore kundër rizgjedhjes së President Uhuru Kenyatta, në qytetin perëndimor të Kisumu tha rrethinat e varfra të kryeqytetit, njoftonin dëshitarët.
 
Trupat e nëntë të rinjve që u vranë gjatë natës në Nairobi ishin sjellë në morgun e qytetit, për të cilët policia tha se ishin vrrë gjatë operacioneve kundra grabitjeve.
 
Një gazetar i Reuters në Kisumu, tha se policia ka qëlluar me armë dhe gaz lotsjellës pa diskriminim. Trazirat nisën menjëherë pas shpalljes nga komisioni zgjedhor të fitores së 55 vjeçarit Kenyatta, megjtihë pretendimet e manipulimit të zgjedhjeve.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Egjypt, militantët vrasin dhjetra forca sigurie në betejën në shkretëtirë

Postuar: 21/10/2017 - 16:11

Rreth 50 ushtarë të sigurisë së Egjiptit u vranë sot pas një beteje me militantë të dyshuar islamistë.
 
Militantët kishin hapur zjarr gjatë një aksioni ndaj bazës së tyre pranë oazit të Bahariya në shkretëtirën perëndimore.
 
Pavarësia, Spanja nis shkarkimin e liderëve të Katalonjës

Postuar: 21/10/2017 - 16:10

Kryeministri spanjoll njoftoi dje planet për shkarkimin e liderëve të Katalonjës dhe marrjen e kontrollin të rajonit separatist.
 
Gjermani, arrestohet sulmuesi me thikë në Munich

Postuar: 21/10/2017 - 16:09

Policia gjermane arrestoi sot një të dyshuar në Munich pas plagosjes së lehtë të katër njerëzve me thikë.
 
Trump me Guterres: Lidershipi i ri i OKB ka potencial të madh

Postuar: 21/10/2017 - 16:07

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se Kombet e Bashkuara kanë më shumë mundësi arritjeje me drejtuesit e rinj duke vlerësuar sekretarin e përgjithshëm Antonio Guterres,
2 të vdekur e 9 të sëmurë nga kërpudhat helmuese në Danimarkë

Postuar: 20/10/2017 - 17:00

Policia daneze tha sot se dy fëmijë kishin vdekur dhe nëntë anëtarë të tjerë të familjes ishin shtruar në spital me simptoma të helmimit, sic raportohet pas ngrënies së kërpud
Spanjë, lideri prezanton masat specifike kundër Katalonjës

Postuar: 20/10/2017 - 16:58

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy tha sot se qeveria e tij do të prezantojë të shtunën masat specifike për ndalimin e pavarësisë së Katalonjës,sipas marrëveshjes mes të gjit
Vota në Çeki favorizon biznesmenin e milioner

Postuar: 20/10/2017 - 16:57

Çekë nisën sot votimet për zgjedhjet parlamentare  të cilat pritet t’i japin pushtetin Andrej Babis, biznesmenit të pasur të kthyer në politikan, i cili është zotua