BREAKING NEWS

Bilanci ditor i Covid-19 në vend/ Ministria del me reagim zyrtar: Ja sa është numri i të infektuarve në 24 orë

Bilanci ditor i Covid-19 në vend/ Ministria del me reagim zyrtar: Ja sa
x

Bota

Keqmenaxhoi situatën e COVID-19, nis hetimi për ish-kryeministrin një ditë pasi dha dorëheqjen nga posti, ja për çfarë po hetohet

Keqmenaxhoi situatën e COVID-19, nis hetimi për ish-kryeministrin

Ditën e djeshme, ish kryeministri i Francës dha dorëheqjen nga posti që mbante, presidenti i vendit Emmanuel Macron mori vendimin për zëvendësimin e tij brenda pak orësh me një tjetër figurë të rëndësishme.

Ish-kryeministri i Francës Edouard Philippe është duke u hetuar nga një gjykatë e lartë franceze për menaxhimin e tij të krizës COVID-19.

Njoftimi erdhi vetëm disa orë pasi ai dha dorëheqjen nga posti i tij për t’u bërë kryetari i bashkisë së Le Havre pas zgjedhjeve komunale të javës së kaluar.

Ai është akuzuar për “dështimin për të luftuar fatkeqësinë” në një çështje të hapur nga Gjykata e Drejtësisë e Republikës (CJR), gjykata e vetme franceze që mund të gjykojë anëtarët e qeverisë për veprimet e tyre gjatë kohës që ishte në detyrë. Philippe mund të dënohet me dy vjet burg plus gjobë, nëse ai dënohet.

Ai tha se “do t’i sjellë në komisionin e hetimit të gjitha përgjigjet dhe informacionet e nevojshme” për të kuptuar veprimin e tij dhe atë të qeverisë së tij, ju referohet Scan mediave vendase.

Ministri i shëndetësisë i Francës Olivier Véran dhe paraardhësi i tij Agnès Buzyn, i cili u tërhoq në shkurt për të kandiduar si kryetar i Parisit, po hetohen gjithashtu.

Ministri francez i shëndetësisë Véran thotë në Twitter se ishte një ‘nder’ për të shërbyer në kabinetin e Philippe pas dorëheqjes së kryeministrit.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron nuk ka komentuar në lidhje me këtë çështje specifike që përfshin Philippe, por ai falënderoi ish-kryeministrin për punën e tij gjatë mandatit të tij trevjeçar.

Çështja u hap pasi pacientët me COVID-19, mjekët, personeli i burgut, oficerët e policisë dhe të tjerë kishin parashtruar një ankesë të paprecedentë në Gjykatën e Drejtësisë të Republikës nga mesi i marsit, veçanërisht për mungesat e maskave dhe pajisjeve të tjera.

Më të lexuarat