BREAKING NEWS

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e fundit të Qeverisë dhe publikon LIVE kontratën: Ju tregoj çfarë do të ndodhë me 4646 metra katrorë pa leje në mes të Tiranës

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e
x
BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x

Bota

Kërcënimi bërthamor i Putin “drithëron” botën, gjenerali italian “i hedh benzinë” zjarrit: Jemi në luftë me Rusinë, kemi aeroplanë të gatshëm, raketa dhe nëndetëse

Kërcënimi bërthamor i Putin “drithëron”

Perëndimi pas kërcënimit të Putin me armë bërthamore, është në gatishmëri të lartë. Këtë e konfirmon edhe gjenerali italian Leonardo Tricarico, shefi i Shtabit të Forcave Ajrore dhe këshilltar ushtarak i tre kryeministrave, i cili lëshon alarmin duke shpjeguar se ky është një moment delikat dhe se rreziku është real. Sipas gjeneralit, Putin është në vështirësi nga këndvështrime të ndryshme: "Ka shenja më të qëndrueshme se ai ka vështirësi të mëdha. Përveç asaj ushtarake që doli nga fjalimi i tij, dhe atyre që lidhen me armatimet që dolën kur ai takoi rusin, prodhuesit e armëve që ai imponoi për të prodhuar gjithçka në shtëpi, një tjetër shenjë alarmante është ikja e atyre që munden nga Rusia, e cila ngjan aq shumë si paraprakisht e rënies së Murit të Berlinit. Perëndimi duhet të përgjigjet në mënyrë të bashkërenduar dhe proporcionale sepse rreziku është real”. Ai tha se Putin është i vendosur të përdorë çdo mjet që ka në dispozicion. “Unë luftoj të mendoj për ndonjë gjë tjetër përveç armëve bërthamore. Nëse nën presionin e ngjarjeve ky është përfundimisht vendimi i tij, duhet kuptuar se cilin opsion do të zgjedhë midis armëve taktikdhe armët bërthamore ndërkontinentale. A do të merrni opsionin më pak dhe më pak vdekjeprurës? Dhe kundër cilit objektiv?" Gjenerali thotë se Perëndimi "mund të përdorë një gamë po aq të gjerë opsionesh, nga avionët gati për t'u ngritur brenda pak minutash deri te predha artilerie me armatim bërthamor, raketa dhe nëndetëse".Pavarësisht shpresës për të arritur një armëpushim dhe negociata, Tricarico thotë se është i shqetësuar për qëndrimin e Amerikës dhe Presidentit Biden. “Duhej të kishim ndërhyrë që në momentin e parë, kur Putini filloi të bombardonte qëllimisht civilët. Kjo është vija e kuqe që kaluan Millosheviçi dhe Gadafi”, përfundon gjenerali. 

Më të lexuarat