Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri , ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri , ja
x

Bota

Kërcënimi i Trump për TikTok-un, kompania kineze merr vednimin e menjëhershëm

Kërcënimi i Trump për TikTok-un, kompania kineze merr vednimin e

Bytedance, kompania mëmë e Tik Tok, ka deklaruar se nuk do të shesë operacionet amerikane të TikTok te Microsoft.ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok pasi Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin e këtij aplikacioni në Amerikë, nëse nuk i shitej një kompanie vendase.

Urdhri ekzekutiv i presidentit, i bërë publik në gusht u dha kompanive amerikane kohë deri më deri më 15 shtator të ndalojnë të bëjnë biznes me kompaninë kineze mëmë të platformës video, ByteDance, ose ajo do të mbyllet në ShBA.

Washington Post njoftoi se Oracle ishte zgjedhur nga ByteDance si një “partner teknologjik” për të qetësuar shqetësimet e SHBA, ndërsa Reuters citoi një burim duke thënë se do të ishte një ristrukturim më shumë sesa një shitje, sipas të cilës  Oracle do të trajtonte të dhënat e përdoruesve të ShBA- së në TikTok.

Burimi nuk bëri të ditur se sa nga operacionet amerikane të TikTok ByteDance, investitorët e saj do të vazhdonin të zotëronin. Sidoqoftë, media shtetërore kineze, njoftuan se ByteDance nuk do të shesë operacionet amerikane të TikTok tek Oracle.

ByteDance do të ketë nevojë për miratim për marrëveshjen nga Uashingtoni dhe Pekini, të cilët kohët e fundit zbatuan kontrolle të reja eksporti në llojin e teknologjisë së inteligjencës artificiale prapa algoritmit të TikTok për të vendosur se cilat video t’u shërbejnë përdoruesve.

Pekini thuhet se kundërshton një shitje me detyrim të operacioneve të TikTok në ShBA dhe do të preferonte që kompania më mirë të mbyllej.

ByteDance dhe Oracle nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente, as Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë.

Oracle kryesisht bën softuer të bazës së të dhënave. Ajo konkurron me firmat e teknologjisë si Microsoft dhe Amazon që ofrojnë shërbime cloud si dhe specialistë të programeve të biznesit si Salesforce.

Shitësi me pakicë Walmart, i cili kishte marrë pjesë në negociata me Microsoft, kishte ende interes në një investim në TikTok dhe ishte ende në diskutime me udhëheqjen e ByteDance dhe partitë e tjera, njoftoi Reuters.

“Ne e dimë se çdo marrëveshje e miratuar duhet të plotësojë të gjitha shqetësimet rregullatore dhe të sigurisë kombëtare”, tha Walmart.

Trump ka pretenduar se TikTok mund të përdoret nga Kina për të gjetur vendndodhjet e punonjësve federalë, për të ndërtuar dosje mbi njerëz për shantazh dhe për të kryer spiunazh të korporatave.

Kompania ka thënë se kurrë nuk i ka dhënë asnjë të dhënë përdoruesi amerikan qeverisë kineze dhe  Pekini e ka quajtur thirrjen e Trump si një sulm politik.